Rusya Yeni Kara Tabanlı Lazer Silahını Dağıtıyor

Rus ordusu lazer silahını teslim aldığını duyurdu. İsmi Peresvet olan yüksek enerjili lazer silahı 1 Aralık 2018’de faaliyete geçmiş. Moskova Lazer hakkında herhangi bir bilgi yada detay paylaşmadı.

Devlete ait TASS haber ajansına göre, Peresvet lazer silahı 2017 yılında Rus Ordusu birimlerine teslim edilmeye başlandı. Silah bir römorka sabitlenmiş, zırh ve örtüyle gizlenmiş görünüyor. Sistem, 2017 yılında ABD donanması USS Ponce savaş gemisine monte edilen Lazer Silah Sistemine (LaWS) benziyor.

Peresvet, 1 Mart 2018’de Rus devlet başkanı Vladimir Putin tarafından açıklandı. İsmi Rus halkı tarafından online oylamadan sonra seçildi. Başka bir Rus devlet medya kaynağına göre, Alexander Peresvet, “1380 Kulikovo Muharebesi’nde savaşan ve ortaçağ Rusya’sının Moğol egemenliğine son veren ünlü bir savaşçı idi.

Peresvet hakkında eksik olan bilgiler: Hedefini nasıl bulduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok, lazerin watt çıkışı. (ABD Ordusu, 2023’te 50 kilowatt lazer silahına sahip olmayı hedefliyor) ve hangi hedeflere karşı üretildiği. Daha küçük bir lazer ile küçük dronları yakmak, cihazları kör etmekte  yararlı olurken (insan gözleri de dahildir buna) , daha güçlü bir lazer ise büyük dronlar ve küçük insanlı uçaklar için tehlikeli olabilir.

Ayrıca Rus medya kuruluşu olan Sputnik, yeni lazer sistemini gösteren kısa bir Rusya Savunma Bakanlığı videosunu yayınladı.

Yaklaşık bir dakika süren videoda, Peresvet’in yavaş yavaş bir bariyerin altından çıkması, joystick’le kontrol edilmesi ve yine bariyerin altına geri çekilmesinden meydana geliyor.

Mart ayında, Putin lazer silah sistemi ile ilgili olarak şunları söyledi, “Daha fazla ayrıntı vermek istemiyorum. Henüz zamanı değil. Ancak uzmanlar, böyle bir silahla, Rusya’nın kendisini savunma kapasitesinin çoğaldığını anlayacaktır. ”

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz