ABD’nin Yeni Hayalet Bombardıman Uçağı B-21 Kritik Tasarım İncelemesini Geçti

 

Hava Kuvvetleri yetkililerinin dediğine göre hayalet uçak önemli bir yol katetti. Hava Kuvvetleri Sekreteri Heather Wilson, hafta sonu Kaliforniya’da bir savunma forumunda  “Geçen hafta B-21 ile ilgili program ve performans incelememiz oldu.” yorumunu yaptı.

Hava kuvvetleri yetkilileri Kritik Tasarım İncelemesine atıfta bulunduğunu onayladı ve programda önemli bir dönüm noktası olarak kabul ettiler. Bunlar büyük bombardıman uçağının geleceği için ne anlama geliyor?

Uçak Çöplüğünden Kurtuldu mu?

Pentagon’un, kritik tasarım İncelemelerindeki ana sorusu, bu programın tam olgunlaşıp olgunlaşmadığının belirlenebilmesi için, tam ölçekli imalat verileri ve testlerdir. Fabrika donanımı hakkında detaylara, üretim süreçlerine ve yazılım özelliklerine bakmak ister. İncelemede ayrıca program gereksinimlerini bir bütçe ve bir programla eşleştirir. Bu haberden, Hava Kuvvetleri’nin Raider fiyatı başına 550 milyon dolarlık bir rakamı doğruladığını söyleyebiliriz.

B-21 Nükleer silah taşıyabiliyor ve gelişmiş hava savunmaları atlatabiliyor. Bir personel tarafından içerden kullanılabiliyor veya uzaktan kontrol edilebiliyor. Raider’ın 2020’ler de ilk olarak 100 uçakla hizmete girmesi bekleniyor.

B-21 büyük bir programdır, ama Pentagon onu diğerlerinden farklı şekilde ele alıyor, umarız savaş uçakları çöplüğüne gitmez.

Ekim ayında yayınlanan bir Kongre Araştırma Servisi raporuna göre B-21 gelişimi için 2019 yılında 2.31 milyar dolar tahsis edildiği söylendi. Northrop Grumman’dan temsilciler, bombardıman programı hakkındaki soruları yanıtlamayı reddettiler.

Raptor’un Tekrarı Olmayacak

Peki, Kritik tasarım incelemesini geçmek ne anlama geliyor? Evet bu kesinlikle iyi bir haber. Bu noktada bir gecikme gelebilir pentagondan gereksinimlerin tamamlanması için. Ancak, F-22 Raptor ve diğer uçaklardanda bilindiği üzere önümüzdeki dönemde çok daha zorluklar çıkacaktır.

Hava kuvvetleri F-22’yi geliştirme programına 1991’de başladı, ilk tasarım incelemesini 1993 Nisan da tamamladı ve kritik tasarım incelemesine 1995 şubatda tamamladı.

Ancak 1996 yılında büyük bir sıkıntıya yol açtı. Bir tahmin ekibi programın gelişimine ilave zaman gerekeceğini ve maliyetlerde 1,45 milyar dolarlık bir artış olacağını ve diğer risklerin engellenmemesi halinde 13 milyar dolarlık bir artışa yol açacağına karar verdi. Dolayısıyla bir kritik tasarım incelemesi raporu uzun vadeli başarıyı garanti etmez.

Ama B-21 programının daha iyi olacağını umuyoruz. Ne de olsa, F-22’nin ilk operasyonlara ulaşması yaklaşık 20 yıl sürdü, Raider ise sadece 10’unda aynı şeyi yapmaya istekli.

Oklahoma’da Yeni Bir Ev

İlerlemeyi gösteren sadece Wilson’ın program hakkındaki yorumları değil. Kasım ayı sonlarında Hava Kuvvetleri, Oklahoma’daki Tinker Hava Kuvvetleri Üssü’nün, B-21 Raider’ın bakım ve idaresini koordine edeceğini açıkladı.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz