Rus S-400 Hava Savunma 4.Taburu Kırım’da

S-400 Hava Savunma Sistemi

Rusya karadeniz filosunun basın ofisinin perşembe günü yaptığı bildiriye göre, S-400 hava savunma füze sistemlerinin dördüncü taburu, Rus-Ukrayna sınırına yakın Kırım’da konuşlandırıldı.

 

S-400 sistemleri pozisyonlarına yerleştirildiler, fırlatma rampalarının yerlerine karar verildi ve Kırım Yarımadası’nın hava savunması için, Perşembe günü savaş hedeflerini tespit etmeye ve takip etmeye başladılar.

Daha önce bildirildiği üzere, üçüncü S-400 taburu, Rus hava sahasını korumak için 2018 Eylül ayında Kırım’ın Yevpatoria’sında savaş görevini üstlendi. Benzer hava savunma füze sistemleri Ocak 2017’de Feodosiya’da ve Ocak 2018’de Kırım’daki Rus hava sahasını korumak için Sivastopol’da savaş görevine devam etti.

 

S-400 çok kanallı hava savunma füzesi sistemi, hayati askeri tesisleri ve altyapı kurulumlarını savunmak ve S-300PM selefine kıyasla daha iyi özellikler sunmak için tasarlanmıştır.

 

Rusya’nın S-400’ü, 2007 yılında hizmete giren en son orta ve uzun menzilli karadan havaya füze sistemidir. Uçak, kruvaziyer ve balistik füzeleri yok etmek için tasarlanmıştır ve aynı zamanda yer hedeflerine karşı da kullanılabilir. S-400, 400 km’lik bir mesafede ve 30 km’ye kadar olan bir yüksekliğe hedef alabilir.

Kaynak: tass.com

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz