Çin ’in Yeni Hayalet Savaş Uçağı J-20 ‘nin Motorları Testleri Geçemiyor

  • Ülkenin önde gelen havacılık fuarının WS-15 Emei motor için vitrin olması bekleniyordu ancak performans sorunları nedeniyle yeniden düşünmeye zorladı.
  • Çin Ordusu, en gelişmiş hayalet savaşçısı için Rus motorlarına güveniyor.

Askeri bir kaynağın aktardığına göre Çin’in yeni nesil hayalet savaş uçağı için özel olarak üretilmiş olduğu motor bitmedi. Güvenilirlik testleri başarısızlık ile sonuçlandıktan sonra Çin’in en büyük hava şovundaki showu planlandığı gibi yapılamadığını aktardı.

Güçlü Ejderha olarak bilinen J-20 avcı uçağı için WS-15 Emei motorunun performansının, güney eyaletindeki Guangdong Zhuhai’deki altı günlük hava gösterisinin en önemli özelliklerinden biri olması bekleniyordu.

Bir askeri kaynağın yaptığı açıklamada, “Motorun performansı hala çok kararsız ve mühendisler, şimdiki vektör gücü yeterince iyi olmasına rağmen, sorunların temel nedenini bulamadılar” dedi.

Kaynak,  birkaç yıldır geliştirilmekte olan WS-15 motorunun, yüzlerce saat boyunca uzun süredir devam eden deneme çalışmalarında genel güvenilirlik hedeflerini karşılamadığını söyledi.

South China Morning Post yayınının, Eylül ayında WS-15’i bildirisinde. J-20’nin üreticisi Chengdu Aerospace Corporation’ın dördüncü üretim hattının açılışının yapması ve yıl sonunda seri üretime hazır olması bekleniyordu.

Hava gösterisinin açılışında altı dakikalık show için görünen üç J-20  hala Rus AL-31 Satürn motorları kullanıyordu.

Pekin merkezli bir askeri kaynak, bunun “Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri’nin mümkün olduğunca çok sayıda J-20’ye sahip olması acil bir mesele olsa da, planlanan büyük üretim planının etkileneceğini” söyledi.

Zhuhai hava gösterisi, Çin ordusu için en gelişmiş silahlarını sergilemenin temel bir platformudur. Bu, ordunun moralini arttırma ve Çin’de vatanseverliği destekleme yolu olarak görülen bir olaydır.

İçerdeki kaynak ayrıca: “Bu çok utanç verici çünkü Çin’in Ruslardan yardım istemesi gerekiyor” dedi.

Çin, geçtiğimiz yıl J-20’yi Amerika’nın Asya-Pasifiğe F-35 hayalet savaşçılarını konuşlandırmaya başlaması ve Güney Kore’nin bu yıl 40 uçağı teslim alacağı haberine karşılık olarak hizmete aldı.

Başlangıçta J-20’ler önceki nesil J-10 ve J-11 savaşçıları için tasarlanmış olan WS-10B motorlarıyla donatıldı. Ancak, bu motorlar uygun olmadığından, PLA Rus motorlarını ithal etmeye başladı çünkü J-20’nin ihtiyaçlarına daha uygundu.

WS-15’in başarısızlığına rağmen, WS-10B motorları ile çalışan J-10B’nin modifiye edilmiş bir versiyonu, Zhuhai’de sergileniyordu, J-20’den adeta sahne ışıklarını çalıyordu ve süper manevra kabiliyeti ile oradaki askeri uzmanlardan bazılarını etkilemekteydi.

Pekin merkezli askeri uzman Zhou Chenming şunları söyledi: “J-10 nihayet yeni motorlarla donatıldıktan sonra gerçek savaş yeteneğini gösterebiliyor.” Zhou ayrıca yeni motor sayesinde, üreticinin denizaşırı ülkelere savaş uçakları satmasında yardımcı olacağını söyledi.

Ancak J-20 modellerinin hava gösterisinde sergilenmesine rağmen, Çin’in henüz yeni nesil savaşçı ile ihracat yapması beklenmiyor.

“J-20, şu ana kadar Çin’in en gelişmiş hayalet savaş uçağıdır. Ülkenin en ileri teknolojisini dış dünyaya satılamaz, ”dedi Pekin merkezli askeri uzman Li Jie.

Kaynak: scmp.com

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz