Çin’in 3. Uçak Gemisi Yeni Teknolojilerle Donatılacak

Çin’in üçüncü uçak gemisi şu anda yapım aşamasında, Xinhua Haber Ajansı Pazar gününün erken saatlerde WeChat’teki bir kamu hesabının yaptığı açıklamada, savaş gemisinin iki buçuk yıl içinde hazır olması beklendiğini söyledi.

Bu Ulusal haber ajansının ilk resmi raporu oldu.

Bir deniz uzmanı ve emekli Deniz Kuvvetleri subayı olan Wang Yunfei Pazartesi günü Global Times gazetesine verdiği demeçte, raporun inşaatın başladığını ve geminin taşıyıcılarının farklı bölümlerinin rıhtımlar üzerine inşa edildiğini gösteriyor dedi.

 

Parçalar inşa edildikten sonra, tüm gemiyi oluşturmak için bir araya getirilecekler, ki bu da bir uçak gemisi gibi büyük bir gemi inşa etmenin en iyi yolu.

 

Yeni uçak gemisinin büyüklüğü nedeniyle yaklaşık iki buçuk yıl sürebileceğini belirtti. Wang, Çin’in ikinci uçak gemisi olan Tip 001A’nın inşasının daha hızlı tamamlanma sebebi ilk geminin benzeri olduğundan idi fakat şu anda yapımı süren 3. Uçak gemisinin diğerlerine göre çok daha farklı teknolojiler kullanıldığını ve bu yüzden bir referansı olmadığını söyledi.

Fotoğraf, Çin’in ilk uçak gemisi olan Liaoning üzerinde J-15 savaş uçağı ile çekilmiş .

Haziran ayında, Çin’in önceki iki uçak gemisinin üreticisi olan China Shipbuilding Industry Corporation, bir düz güverte ile üç taşıyıcı fotoğrafı yayınladı, Çin askeri gözlemcileri gemiye elektromanyetik katapult kurulacağı konusunda spekülasyon yaptılar.

 

Liaoning ve Tip 001A uçak gemileri güvertelerinde mancınık kullanılmıyor.

 

Çin Milli Savunma Bakanlığı, üçüncü uçak gemisinin inşası konusunda henüz bir resmi bilgi vermedi.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz