İngiltere Nükleer Denizaltılar için Büyük Yatırımını Açıkladı

İngiltere, Kraliyet Donanması’nın tartışmalı projesi Trident nükleer caydırıcılık programının yerini alacak , Dreadnought nükleer denizaltı programı için 400 milyon sterlin yatırım yaptı.

 

İngiliz Savunma Sekreteri Gavin Williamson, bu hafta yeni bir eğitim akademisi açarken açıklamalarda bulundu ve Dreadnought nükleer enerjili denizaltının HMS Valiant olarak adlandırılacağını bildirdi.

Williamson, finansman desteğinin programın inşaat aşamasını destekleyeceğini söyledi, Barrow-in-Furness’te 25 milyon £ ‘lik BAE Systems akademisini açarken, bu program silah üretimi üzerinde çalışanları önümüzdeki yirmi yıl boyunca Kraliyet Donanması denizaltıları üzerinde çalışmaya teşvik edecek dedi.

Yeni yatırımın, 31 milyar dolarlık Dreadnought programı ve tedarik zinciri ile 8000’den fazla işyerini koruma altına alması bekleniyor.

Dreadnought denizaltılarının yanında, BAE Systems ayrıca İngiliz Kraliyet Donanması için yedi adet Astute sınıfı nükleer saldırı denizaltıları da inşa ediyor.

Britanya’nın şu andaki nükleer silahlı denizaltılarının her biri sekiz operasyonel füze ve 40 nükleer savaş başlığı taşıyor ve 135 kişilik ekipleri var.

1969’dan beri caydırıcılık için İngiltere’nin her zaman devriye gezisinde en az bir nükleer silahlı denizaltısı vardı.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz