Hindistan’ın Hava Savunmasında Yeni Nesil Akash-NG

Hindistan Akash hava savunma füzesi ile başarılarını bir üst noktaya taşımaya çalışıyor. DRDO’nun (Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu) yeni jenerasyon Akash-NG geliştirilmesinde çalıştığı söyleniyor.

Haziran 2018’de, yeni nesil Akash-NG füzesinin önümüzdeki iki yıl içinde kullanıcı denemelerine hazır olacağı bildirildi.Bharat Electronics Limited (BEL) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü SK Sharma daha sonra yükseltilen versiyonun yeni bir radar sistemi ve fırlatma sistemine sahip olacağını söyledi.

(Akash-NG = Yeni jenerasyondur / Akash = Eski versiyondur)

Akash füzeleri, kullanımı esnek bir yapıya sahiptir, muharebe tankları ve tekerlekli kamyonlar gibi sabit veya gezer platformlardan fırlatılmak üzere tasarlanmıştır. Başta helikopterleri, insansız hava araçları, avcı uçağı, seyir füzeleri ve füzeleri de dahil olmak üzere birçok hedefi hedef alabilir ve manevraları ile hedeflerini yok edebilir. Akash’ın kullanılması, gelen hava saldırılarına karşı savunma yeteneklerini önemli ölçüde artırır.

Akash füze sistemi, uçaklar, helikopterler ve insansız hava araçları gibi çok çeşitli hava saldırılarına karşı maksimum 25-30 km menzili vardır, hava savunmasına göre geliştirilebilen süpersonik kısa menzilli bir füze sistemidir. Hint Ordusu ve Hint Hava Kuvvetlerince şu anda kullanılmaktadır.

Maxima Vigilantie’de yayınlanan bir rapora göre, Akash-NG füzesi orta gövdesinde dört kırpılmış yüzgeci ve dört kuyruk yüzgeci ile silindirik bir gövdeye sahip. İkinci aşamada hava soğutmalı sağlam bir tepkili jet motoru kullanıldı. Yeni tahrik sistemi füzenin menzilini 50km + ‘ya çıkaracak. Akash-NG’nin altı ana bileşeni vardır: radar, yerli aktif RF arayıcısı, RF / Lazer mesafe ölçücü, savaş başlığı, elektromekanik sistem ve çift darbeli roket motoru.

Şu anda hizmette olan Akash füzesi, yaklaşık 60 km’lik bir izleme menzili olan ve “Rajendra” adı verilen bir radarla kontrol ediliyor.

Hindistan şu anda gelen hava saldırısı ile başa çıkmak için çok katmanlı bir hava savunma sistemi üzerinde çalışıyor.Bu yeni Akash NG, Hindistan’ın hava savunma sistemini önemli ölçüde destekleyecektir. Hindistan’ın Rusya’dan S-400 sistemi satın alması bu devam eden çaba ile uyumlu idi.  Hindistan şuan da iki aşamalı Balistik Füze Savunma Programı üzerinde çalışıyor ve kısa menzilli hava saldırıları için Akash Füzeleri var. S-400 balistik füze savunma sistemi ile Hindistan’ın askeri donanımında önemli bir stratejik yükselme gerçekleşecektir.

Akash-NG Hindistan’ın hava savunmasında büyük yer oynayacak gibi görünüyor.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz