Hindistan, İsrail ile Olan 500 Milyon Dolarlık Füze Anlaşmasını İptal Etmeye Hazırlanıyor

Hindistan savunma bakanlığı, İsrail ordusuna bağlı Rafael ile yaptığı Spike Anti-Tank Güdümlü Füze için yaptığı anlaşmadan çekilme planlarını açıkladı.

Anlaşma ilk olarak 2014 yılında kabul edildi. Ancak Hindistan savunma bakanlığı anlaşmayı bu yıl Ocak ayında hurdaya çıkardı, Hükümetin Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu aracılığı ile yerel olarak füzeleri geliştirmeyi planladığı bildiriliyor.Ancak Netanyahu, daha sonra iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha da güçlenmesine yönelik olarak Hindistan’ı ziyaret etti ve anlaşmanın “masaya geri döndüğünü” ve görüşmenin “çok olumlu” olduğunu bildirdi.

Anlaşma başka bir engele çıkmış gibi görünüyor. Hindistan savunma bakanlığı füzelerin sıcak çöl koşullarındaki performansıyla ilgili şüpheleri dile getirirken, 2019 yazında ek testler yapılmasını talep ediyor.

İsrail ve Hindistan başta askeri ürünler ve elmaslar olmak üzere yıllık 5 milyar dolar ticaret yapıyor. Bu anlaşma, iki ülke arasındaki ilişkiler için diplomatik ve askeri ilişkileri derinleştiren bir kilometre taşı olarak görülüyordu.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz