Hindistan 140 Nükleer Savaş Başlığına Sahip ve Dahasıda Yolda

Yeni bir rapora göre Hindistan 130 ila 140 nükleer savaş başlığına sahip ve daha fazlası geliyor.

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu Nükleer Bilgi’den Hans Kristensen ve Matt Korda’nın raporuna göre. Hindistan’ın 150 ila 200 nükleer savaş başlığı için yeterli askeri plüton ürettiği tahmin ediliyor, ancak savaş başlığı 130 ile 140 arasında olduğu tahmin ediliyor.

Buna ek olarak, “nükleer silahlarını modernleştirmeye devam ediyor, şu anda nükleer yetenekli uçakları, karaya konuşlu sistemlerini ve deniz temelli sistemleri tamamlayacak veya değiştirecek en az beş yeni silah sistemi geliştiriliyor.”

Ayrıca rapor notlarında “Yükseltmelere rağmen nükleer bombacılar  yaşlanıyor ve Hindistan muhtemelen gelecekte hava kaynaklı nükleer darbe rolünü üstlenebilecek modern bir bombacı arıyor.” bilgisi yer alıyor. Hindistan, 36 adet nükleer bomba taşıyabilen Fransız yapımı Rafale savaş uçağı satın alıyor ve muhtemelen nükleer bomba taşıyıcısı olarak kullanmak istiyor.

Hindistan’ın nükleer füze gücü sadece on beş yaşında, şu anda dört çeşit kara tabanlı balistik füzeye sahiptir bunlar kısa menzilli Prithvi-II ve Agni-I, orta menzilli Agni-II ve biraz daha gelişmiş menzilli olan Agni-III. Raporda ayrıca, “En az iki başka uzun menzilli Agni füzesi geliştiriliyor: Agni-IV ve Agni-V”. Deniyor.

Hindistan ayrıca ABD yapımı Tomahawk’a benzeyen Nirbhay kara konuşlu cruise füzesini de geliştiriyor. Buna ek olarak, özel olarak yapılandırılmış, devriye gemilerinden ateşlenen Dhanush deniz tabanlı  kısa menzilli balistik füze var. Raporda, Hindistan’ın kısa menzilli bir füze sistemiyle ya da 2000 millik bir menzile sahip füze ile donatmış olduğu üç ya da dört nükleer enerjili balistik füze denizaltıları inşa ettiği tahmin ediliyor.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz