Hindistan’da 2019 Yılında Kalaşnikof Tüfek Üretimi Başlayacak

Rusya Hindistan hükümetlerarası komisyonun Perşembe günü askeri teknik işbirliği konulu toplantısı sonrasında,Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Alexander Fomin açıklamada bulundu. Kalaşnikof tüfeklerinin Hindistan’da üretimine başlanacağı belirtti.

Hintli savunma bakanı Nirmala Sitharaman ve Rus mevkidaşı Sergei Shoigu toplantıya eş başkanlık etti. Fomin şu açıklamada bulundu: “2019 yılında Hindistan’da Kalaşnikof sub makineli tüfek üretimini başlatmak için detaylı adımlar attık” .

“Satış sonrası hizmet kalitesine ve takibine odaklanıldı. Savunma alanında daha yakın bir işbirliğinin sağlanabilmesi için hükümetler arası komisyonun yeniden yapılandırılmasını tamamlamak üzere askeri ve askeri teknik işbirliği konusunda, Rus-Hindistan hükümetler arası komisyon kurulması konusunda bir anlaşma imzalandı ”dedi.

Önceki raporlara göre, Hindistan’ın AK-103 tüfeklerinin hem ortak üretimi hem de ortak geliştirme (modernizasyonu) için bir plana sahip olacak. Ortak geliştirme kapsamında, Hindistan beraber tasarlanan ve geliştirilen ürün için tüm fikri mülkiyet haklarını alacak.

AK-103, Kalaşnikof saldırı tüfeklerinin üçüncü kuşağı olup, Rus kökenli popüler AK-47 ve AKM tüfeklerinin yükseltilmesidir.

Ortak girişim teklifinin “Hindistan’da Yap” programı kapsamında 7.62 × 39 mm kalibrelik 650.000 saldırı tüfeği alımı için, Hint Maliye Bakanlığı Bilgi Talebi’ne yanıt olarak verilmesi planlanıyor.  Hindistan hukuku hükümlerine göre Rus payı % 49,5 olacak, Hint kamu veya özel sektörün payı, kayıtlı sermayenin% 50,5’ini oluşturacaktır. ”

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz