Pentagon, Suudi Arabistan ve Diğer Müttefiklerine Silah Satışını Hızlandırdı

TAMPA, Florida — Pentagon Suudi Arabistan, Romanya, Japonya ve Güney Kore gibi müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerine olan silah sevkiyat sözleşmelerin hazırlanma ve gerekliliklerinin yerine getirilme süreçlerini değiştiren yeni “deneme yetkiler” programı ışığında hız kazandırıyor.  

Tedarik ve İdame Savunma Müsteşarı Elen Lord, Çarşamba günü şu açıklamalarda bulundu : “Bu yetkilerin uygulaması üzerine odaklanılmış, tam bir özel program çeşitliliğine sahibiz. Bu program kapsamına; Romanya için Patriot füzeleri, Japonya için Global Hawk tipi insansız hava aracı, Suudi Arabistan için THAAD (yüksek irtifa hava savunma füzeleri) ve birden fazla sayıdaki ticari askeri ilişkiler içerisinde bulunulan yabancı ülke ordusu için TOW tipi araca monteli tanksavar füzesi girmektedir” .  

Lord, yıllık SOFIC (Özel Harekat Kuvvetleri Sanayi Konferansı) buluşmasında; bu yeni yetkilerin, dost ülkelere silah dağıtımının yıllar almasına sebep olan engellerin, Pentagon açısından ortadan kaldırılmasını mümkün kılacağını söyledi.  

“Buradaki mantık, birden fazla ülkeye genellikle aynı sistemi ya da sistem üzerinde belki çok ufak değişiklikler ile satıyoruz. Eğer tüm “Savunma Anlaşmaları Yönetim Kurumu” ve “Silahlanma Savunma İşbirliği” işlemlerinde fiyat belirlemede sadece belgelendirilmiş maliyet üzerinden gidersek, güncel bilgiye sahip olduğumuz için süratli bir şekilde diğer ülkeleri gidip onlara da satma noktasında ivme kazanabiliriz. Ana fikir budur. Sonrasında devamlı olarak takip edip, doğrulayıp yolumuza devam edeceğiz” diye ilave etti.  

Suudi Arabistan, sık sık Husi asileri tarafından füze saldırısı tehdidi altındadır. Bölgesel yetkililer sürekli olarak İran’ın artan füze kapasitesi hususunda kaygı ve endişe taşımaktadırlar.  

Lord, hükümetin anlaşmaları onaylama noktasında hızlı hareket edebildiği sürece, ABD ile iş yapmak isteyen ülke sayısında bir kıtlık yaşanmayacağını söyledi.  2015 yılından bu yana almak için peşinden koştuğu Amerikan tanksavar silahlarını yakın zamanda alan Ukrayna hakkında sorulan soruya, Lord: “Ukrayna özelinde mutlak bir odaklanmaya sahibiz. Geçen hafta, direkt olarak Ukrayna ile irtibata geçip, onların tedarik süreçleriyle yakından ilgilenebilecek birinin bulunması hususunda siyasi yetkililer ile irtibat halindeydim” dedi. 

Söz konusu deneme yetkileri, 2017 yılı Milli Savunma Yetkilendirme Kanunu kapsamında hayata geçirildi. Lord: “Her şey bir yana, bu yetkiler Pentagon’un ihracat için zemin oluşturan, ülke içi silah sözleşmelerini yazabilmesine olanak sağlamaktadır” dedi.  

Bu durum: “ABD sistemlerini satın almak isteyen bir uluslararası ortağımız olduğunda, yeni bir sözleşme yazmak için haftalar ve aylar harcamak zorunda kalmayacağız. Sadece mevcut sözleşme üzerindeki ülke adı, fiyat ve ihtiyaç görülen ilave girdileri mevcut boşluklara yazabileceğimiz bir sisteme sahibiz” manasına gelmektedir.  

 

Lord; ihracatı yapılan silahların bazı parçaların gelecekte tasarlanabilecek silahlar açısından sahip olabilecekleri teknolojik hassasiyet nedeniyle yurtdışına satılması noktasında bir engel teşkil edebilme ihtimaline karşın, “mühendis zümresi”  ile birlikte çalışılabileceğini de ifade etti.  

Orta Doğu’da kendine pazar bulan Çin yapımı insansız uçak ile benzer özelliklere sahip ABD menşeili Shadow UAV tipi insansız hava aracının uluslararası arenada rekabet etmesinin önüne konulan yasaklardan yakınan yöneticilerin olduğu Textron Havacılık bünyesinde daha önceden çalışmış olan Lord; bugün de benzer bir paylaşımda bulunarak “ABD teknolojisini isteyen ortak ve müttefiklerin en sonunda gidip başka yerden aldıklarından bahsetti”.  

“Daha hızlı yapabileceğimizi düşündüğümüz için Rusya seçeneğiyle ya da Çin seçeneğiyle devam edeceğimiz yönünde bazı hikâyeler duyuyorum. Yüzde 80 veya 90 oranında başarısız olabileceğini biliyor olsak bile, üzerinde uğraştığımız bir şeye sahip olacağız.  Bu husus, ABD için kaçırılmış bir fırsattır ve bunu geliştirmek için elimizden gelen her şeyi yaptığımızdan emin olacağız” dedi. 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz