Suudi Arabistan Sikorsky’den 17 Blackhawk Helikopteri Alacak

12 Ocak’ta ABD Ordusu, Sikorsky’ye yaklaşık 200 milyon dolarlık bir sözleşme verdi. Sözleşme Suudi Arabistan için 17 benzersiz UH-60 Blackhawk helikopteri içeriyor.

Anlaşma şartları Perşembe günü Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı. Lockheed Martin’in bir şirketi olan Sikorsky ile Ordu arasında varılan anlaşma, 193,8 milyon dolardan fazla.

Suudi Arabistan Ulusal Muhafızlarının sekiz UH-60M alacak, diğer dokuzu da Kraliyet Suudi Kara Kuvvetleri ve Hava Özel Güvenlik Kuvvetleri’ne gidecek.

UH-60M Blackhawk uçağı, 1979 yılında piyasaya sürüldüğünden beri dünyanın dört bir yanındaki askeri kuvvetler tarafından kullanılıyor. ABD Blackhawk’ı birden çok operasyonel rolde kullamıştır. Kara kuvvetlerinin bölgeye sokulması,  çıkarılması ve tıbbi operasyonlar için kullanmıştır.

Photo by Spc. Avery Howard/U.S. Army

Yıllar geçtikçe, orijinal UH-60 tasarımının birçok çeşidi ve versiyonu üretildi. Blackhawk uçağı, Mayıs 2011’de, El-Kaide lideri Usama bin Laden’in CIA 6. Takımı üyeleri tarafından yapılan baskında, Pakistan’ın Abbottabad kentinde gizli bir Blackhawk helikopterinin  kullanılmasından sonra ulusal bir ilgi topladı.

Sözleşmenin 2022 Aralık ayında tamamlanması bekleniyor.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz