ABD Yeni Nesil 1. GPS Uydusunu Fırlatıyor

ABD Hava Kuvvetleri, aylar süren gecikmelerden sonra, daha kesin, güvenli ve çok yönlü olacak şekilde tasarlanmış yeni nesil GPS uydularının ilkini piyasaya sürmek üzere.

Ancak en çok dikkat çeken özelliklerinden bazıları 2022’ye kadar tamamen kullanılamayacak ve bu sürenin dahada uzayabileceği. Refakatçi programındaki sorunlar nedeniyle, uydular için yeni bir yer kontrol sistemi geliştirilmesi gerektiğini aktardı hükümet denetçileri.

Yörüngede eski olanların yerini alacak olan 32 adet GPS III uydudan ilki salı günü, bir SpaceX Falcon 9 roketinde, Florida’dan fırlatılacak. Lockheed Martin, Denver’ın dışarısında yeni uyduları inşa ediyor.

GPS, navigasyondan, zaman damgası, banka işlemlerine kullanılıyor vede yaygın olarak sivil uygulamaları ile tanınıyor. Hava Kuvvetleri, dünya çapında 4 milyar insanın sistemi kullandığını tahmin ediyor.

Eskileri ile karşılaştırıldığında GPS III uyduları, kesilmesi daha zor olan daha güçlü bir askeri sinyale sahip olacak. Norweç’in sonbaharda bir NATO askeri tatbikatı sırasında Rusya’yı GPS sinyallerini bozmasıyla suçlaması sonrasında daha da aciliyete kavuştu.

GPS III ayrıca Avrupa Birliği’nin Galileo sistemi gibi diğer ülkelerin navigasyon uydularıyla uyumlu yeni bir sivil sinyal sağlayacaktır. Bu, yeni sinyali alabilen alıcıların, doğruluklarını artırmaları için daha fazla uyduya sahip olacağı anlamına geliyor.

22 Mart 2016, Lockheed Martin tarafından sağlanan fotoğraf

Yeni uyduların, mevcut uydulardan üç kat daha doğru konum bilgisi vermesi bekleniyor.

Mevcut sivil GPS alıcıları, koşullara bağlı olarak 10 ila 33 feet (3 ila 10 metre) arasına kadar hassastır. Yeni uydularda, sivil alıcılar iyi şartlar altında 3 ila 10 feet (1 ila 3 metre) arasına kadar hassas olabilir ve askeri alıcılar biraz daha yakın olabilir.

Fakat, yeni kontrol sistemi hazır olana kadar yeni sivil frekansın hiç mevcut olmayacağı söylendi.

ilk 10 uydu fiyatının, her biri enflasyona göre ayarlandığında, ilk 2008 tahmininden yaklaşık yüzde 6 artarak 577 milyon dolar olarak tahmin edildiğini söyledi.

Hava Kuvvetleri, Eylül ayında geri kalan 31 uyduyu 7,2 milyar dolara mal olacağını, ancak Yer Kontrolün maliyeti 12 milyar dolar olarak tahmin ettiğini söyledi.

İlk GPS III uydu programı sorunlar nedeniyle yaklaşık 2 yıl geride kaldı. Teslim edilmesindeki söz konusu gecikmeler, diğer bileşenlerin yeniden test edilmesi ve Hava Kuvvetleri tarafından bir Falcon 9 roketinin ilk kez bir GPS lansmanı için kullanılmasına ilişkin bir kararı içermesi olduğunu belirtti. GPS görevi için Falcon 9’u onaylamak  fazladan zaman aldı.

OCX adı verilen yeni yer kontrol sistemi daha kötü durumda. Chaplain, Raytheon tarafından geliştirilmekte olan OCX programın en az dört yıl gerisinde kaldığını ve 2,5 milyar $ ‘dan 3,7 milyar $ daha pahalıya mal olacağını söylendi.

Bir Pentagon incelemesi, hükümetin ve Raytheon’un programda yetersiz performans gösterdiğini söyledi. Savunma Bakanlığı, OCX’in siber güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmak için uğraştığını söyledi.

OCX sisteminde Raytheon başkan yardımcısı olan Bill Sullivan, Raytheon siber güvenlik sorunlarının üstesinden geldiğini söyledi.

Sullivan, şirketin tahminlerine göre sistemi 2020 Haziran’ında teslim etme yolunda ilerlediğini söyledi.

İlk kez, ABD GPS III uydularına takma ad veriyor. İlkinin Adı Vespucci’dir. Bu isim batı yarımküre kıtası için, ilk haritacılar tarafından benimsenen İtalyan gezgin Amerigo Vespucci’den alınmıştır.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz