ABD Yasak İki Füzeyi En Yakın Zamanda Aktif Etmeyi Planlıyor

Amerika, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler anlaşmasından çekildiğini söyleyerek. 2 yasaklanmış füzeyi tekrar aktif etmek için testlere başlayacak.

Uzun Menzilli Nükleer Füze

Amerika, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler anlaşmasını, Rusya’nın bozduğu ortaya sürerek anlaşmayı fes etmişti. ABD bu yıl içinde yasaklanan iki füze çeşidinin denemesini gerçekleştirecek.

Yabancı bir haber ajansının haberine göre, füzelerin isimleri paylaşılmamasına rağmen bir füzenin bin kilometre menzilli alçak irtifa seyir füzesi olacağı. Diğerinin ise 3 ila 4 bin kilometre arasında bir balistik füze olacağı paylaşıldı.

Alçak irfita füzesinin Ağustos ayında test edilmesi bekleniyor ve füzenin en geç 18 ay içinde aktif moda getirilmesi planlanıyor. Balistik füzenin ise kasım ayında test edileceği ancak beş yıl içerisinde operasyonel hale getirilmesi planlanıyor.

ABD’nin Doğu Asya ve Avrupa’daki müttefiklerine, her iki füze konusunda henüz danışmadığına dikkat çekilen haberde, Amerikan ordusunun balistik füzeyi Pasifik’teki Guam adasına konuşlandırabileceği ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl ağustos ayında Sovyetler Birliği ile 1987’de imzalanan ve Rusya Federasyonu ile devam edilen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından (INF) çekileceğini bildirmişti.

ABD yönetimi, Rusya’nın INF Anlaşması’nı uzun zamandır ihlal ettiğini gerekçe göstererek feshedeceklerini söylerken Rusya ise ABD’yi anlaşmaya uymamakla suçluyor.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz