Almanya, Ambargoyu Sürdürüyor Müttefikleri Para Kazanamıyor

Almanya hükümeti, Suudi Arabistan'a uyguladığı silah ambargosuna devam etme kararı aldı ama alınan bu karardan müttefikleri hiç mutlu değil.

Cemal Kaşıkçı

Suudi Arabistan’ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı katletmiş olduğu ortaya çıkması ile Almanya Suudi Arabistan’a silah amborgası uygulamaya başlamıştı. Ama bu ambargonun Avrupa savunma sanayisini zor duruma soktuğu iddia ediliyor.

Almanya’nın ambargo bitiş tarihi 9 Mart’dı, ama Alman devleti bu süreyi uzatma kararı verdi. Verilen bu karar Almanya’nın müttefiği olan Fransa ve Birleşik Krallık devletlerinin satışlarını da etkiliyor ve buda anlaşmazlıklar doğuruyor.

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas bu konudaki duyurusunu Danimarkalı mevkidaşı Anders Samuelsen ile Çarşamba günü Berlin’de düzenlediği basın toplantısında yaptı.

Almanya’nın aldığı bu karar, Suudi Arabistan’ın Avrupa’nın savunma kabiliyetini arttırma konusunda yeni tartışmalara yol açıyor; çünkü Suudi Arabistan, dünyanın en büyük üçüncü savunma ürünü alıcısı ve alınan pek çok üründe Almanya’nın katkısı çok az kalıyor.

Fransız ve Birleşik Krallık hükümetleri bunun ülkelerinin savunma sanayinde maddi kayıplara yol açtığını savunuyor.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz