Almanya, Avrupa’ya ait Uçak Gemisi üretmek İstiyor

Almanya Hristiyan Demokrat Birlik liderlik koltuğunu Merkel'den yakın zaman önce devralan Annegret Kramp-Karrenbauer Avrupa'ya ait Uçak Gemisi İstiyor.

charles de gaulle uçak gemisi (TEMSİLİ RESİM)

Avrupa birliğinin kurucularından olan Almanya, Avrupa’yı birbirine daha sıkı bağlamak için Savunma Sanayinde ve ortak ordu konusunda adımlar atmaya devam ediyor. Almanya Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) liderlik koltuğunu Merkel’den yakın zaman önce devralan Annegret Kramp-Karrenbauer in ortaya attığı ortak uçak gemisi üretilmesi fikrine Alman Şansölye Angela Merkel’den destek geldi.

Berlin şehrinde Letonyalı mevkidaşı Krisjanis Karins ile buluşmasının ardından pazartesi günü açıklama yapan Merkel “fikri olumlu baktığını” bildirdi.

Kramp-Karrenbauer, “Almanya ve Fransa şimdiden ortak bir Avrupa savaş uçağı için çalışmalarını sürdürüyor. Diğer ülkeler de sürece katılabilirler. Bir sonraki aşamada, sembolik önem taşıyan, ortak Avrupa uçak gemisi üretimi projesine başlayacağız” ifadelerinde bulunmuştu.

2018 senesinin Ekim ayında Fransız Savunma Bakanlığı Charles de Gaulle Uçak gemisinin yerini alacak yeni bir gemi için çalışmasını duyurmuştu.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz