Almanya & Fransa Ortak Yeni Nesil Savaş Uçağı Üretecek

Almanya ve Fransa seneler süren rekabetin ardından güçlerini birleştirip Avrupa Birliğine Yeni Nesil Savaş Uçağı üretmek için sözleşme imzaladılar.

Merkel ve Makron Avrupa'nın Savaş Uçağını Üretecek

Fransız Rafale şirketi ile Alman Eurofighter arasındaki 33 senedir süre gelen rekabet sona erdi ve iki ülke güçlerini birleştirip Avrupa Birliği çatısı altında süresiz savunma sanayi beraberliklerini hayata geçirdiler.

Alman ve Fransız savunma bakanları Berlin’de üç adet büyük ölçekli savunma programı imzaladı. Yapılan anlaşma ile Amerika’ya olan bağımlılığın en aza indirilmesi ve Avrupa’nın kendi savunma sanayisini kurması hedefleniyor.

İki ülke arasında imzalanan Future Combat Ait Systems anlaşması beraber insansız ve insanlı uçakları geliştirmeyi ve üretimini kapsıyarak iki ülkeye uzun senelerce beraber iş yapmayı zorunlu kılıyor.

Almanya ve Fransa Ortak Uçak Üretecek

Bakanlar konuşma yaptı;

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Uçak Motorları’nı işleten bir tesiste konuştu.

Alman Bakan Von der Leyen, Fransa’daki Dassault Havacılık ve Avrupalı ​​üretici Airbus’un ortak bir hava savaş sistemi için konsept çalışması üretmek üzere bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Proje tamamlandığında, yeni jet şu anda Alman hava kuvvetlerinin kullandığı Eurofighter ve Fransız Hava Kuvvetlerinin Rafale uçaklarının yerini alacak.

Uzmanlar Ancak 2040 yılında uçabilir diyor

Gösteri uçuşlarının 2025 yılında yapılması planlanmış olsada, uçağın 2040 yılına kadar kullanması pek beklenmiyor.

Almanya F-35 savaş uçağını üreten ve dünyanın en büyük silah üreticisi olan ABD’li Lockheed Martin’i,  ABD’nin nükleer silahlarını taşımaya uygun ancak günümüz şartlarına uyum göstermeyen Tornado savaş uçaklarının yerini alması için açtığı milyarlarca euroluk ihalenin dışında bırakmıştı.

Fransa’nın talebi doğrultusunda atılan bu adımla Alman-Fransız ortak üretimi önündeki son engel de aşılmış oldu. Fransa, Almanya’nın F-35 almasının yeni Fransız-Alman savaş uçağı projesini tehlikeye atacağı uyarısında bulunmuştu.

Fransa ve Almanya Bayrakları

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz