Almanya ve Fransa’nın Savaş Uçağı Ortaklığı Motor İle Başladı

Almanya ve Fransa, Savaş Uçağı Ortaklığı işlemlerine motordan başladı. Ancak Fransız tarafında endişeler var.

Future Combat Air System'in aday tasarımı, 5 Kasım 2014'te Paris'in banliyölerinde Saint-Cloud'daki Dassault Aviation merkezindeki bir törenle sunuldu. (Getty Images aracılığıyla Eric Piermont / AFP)

Geçtiğimiz günlerde duyurulan Fransa ve Almanya’nın savaş uçağı ortaklığı nda hergeçen gün gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yeni nesil tasarlanacak olan uçağın insanlı mı insansız mı olacağı belli değil ama projeye endüstriyel olarak başlandığı bildirildi.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ve Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly düzenlenen bir törende bir araya geldiler. Tören ile, Almanya ve Fransa ortaklaşa yürüteceği yeni nesil uçak projesinin Système de Combat Aérien Futur (Yeni Nesil Hava Muharebe Sistemi / SCAF) Projesi’nin endüstriyel tarafı başlatılmış oldu. Savunma Bakanları, Projenin Airbus ve Dassault iş birliğinde Safran ve MTU endüstriyel firmalarının iş birliği ile beraber yapılacağını bildirdi.

115 Milyon Euro Motor Geliştirmeye Harcandı;

Proje kapsamında Safran ile imzalanan yeni türbin kanatçıkları geliştirme projesi de duyuruldu. Firma, 115 milyon Euroluk sözleşme ile Turenne-2 Projesi kapsamında yeni türbin kanatçıkları geliştirip üretecek.

Makron ve Merkel

Fransa’nın, Almanya’ya Karşı Endişeleri Var

Fransa Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı, Fransız savunma endüstrisinin, yapılan Almanya ile işbirliğinin ileride savaş uçağı ortaklığı uçak sisteminin diğer ülkelere satışını azaltacağını ve engelleyebileceği endişesini taşıyor dedi.

Genel Sekreter Philippe Lavigne gazetecilerin de katıldığı 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel de dahil olmak üzere, hükümetin en üst düzeylerinde gerçek bir kararlılık var “dedi.

“Bu bizim güvenliğimize bir ihtiyaç, aynı zamanda sektörümüz için de bir ihtiyaç ve bunu geliştirmek zorundayız” dedi. İspanya’nın zaten programa gözlemci olarak imza attığını ve diğerlerinin de katılımının beklendiğini sözlerine ekledi.

Fransız hükümeti genellikle, Silahlı Satışlarını, Gelecek Savaş Hava Sistemi ya da FCAS olarak adlandırılan altıncı nesil savaş programındaki Alman ortağından daha fazla destekleyici olarak görülüyor. Programa duyulan heves yüksek olsa da, bazı Fransız savunma sanayii yetkilileri, Almanya’nın katılımının, Berlin’in hileli oyuncu olarak gördüğü ülkelere satışları önleyebileceğinden endişe duyuyor.

Ancak bir ihracat politikası oluşturmak, FCAS (6.Nesil Savaş Uçağı) programı hakkında henüz cevaplanamayan birçok sorudan sadece biri.

Rafale ve EuroFighter

Rafale ve Eurofighter 2040’da değiştirilecek;

Şimdiye kadar, Fransa ve Almanya’nın FCAS konsepti, birbiriyle bilgi alışverişinde bulunabilecek bir İHA ağı, yeni silahlar ve altıncı nesil bir savaşçı ağı içeriyor. FCAS, Fransa’nın Rafale ve Almanya’nın Eurofighter’ını 2040’ta değiştirecek.

Lavigne, “Mimarisinin ne olacağına karar vermedik. Uçak tipi nasıl olacak? İnsanlı mı insansız mı olacak? Uzaktan komuta edilebilecek mi(İHA gibi)? Ne tür füzeler barındıracak? Ancak bir mimariyi paylaşacağımızı biliyoruz” dedi.

Bu haftanın başlarında, Fransız ve Alman hükümetleri, FCAS Savaş Uçağı Ortaklığı için ileriye dönük iki yıllık çalışma için Dassault ve Airbus’a 65 milyon € (74 milyon ABD Doları) tutarında ücret verildi. Şirketler yazın Paris Hava Şovunda yol haritası programlarını duyurmayı planlıyorlar.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz