Türkiye S-400 Almasına Rağmen, Amerika Patriot Anlaşması Sundu

WASHINGTON – Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi satın alma kararıyla ilgili devam eden süreçte, ABD Dışişleri Bakanlığı patriot sistemi satışı için türkiye ile görüşmeye başladı. Sistemin tahmini fiyat etiketi 3.5 milyar dolar.

 

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın web sitesinde Salı akşamı geç saatlerde yayınlanan duyuruda, 80 Patriot MIM-104E Güdümü Yükseltilmiş Patriot füzesi ve 60  İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi ve ilgili ekipmanın satışını kapsıyor.

Bir bölüm sözcüsü, Türkiye’nin “Patriot’u hava ve füze savunma kapasitesini geliştirmek, toprak bütünlüğünü savunmak ve bölgesel tehditleri engellemek için kullanacağını söyledi. Önerilen satış, Türk ordusunun düşmanca saldırganlığa karşı korunma ve Türkiye’nin sınırları içinde eğitim ve operasyon yapabilecek NATO müttefiklerinin korunmaları için savunma yeteneklerini artıracak ”dedi.

Füzelere ek olarak, pakette dört AN / MPQ-65 Radar Seti, dört Nişan Kontrol İstasyonu, 10 Anten Direk Grubu, 20 M903 Başlatma İstasyonu ve beş Elektrik Santrali III sistemi bulunmaktadır.

Açıklamada söz konusu satışın gerçekleşmesi halinde yaklaşık 25 ABD Hükümet yetkilisi ve 40 alt yüklenici firma temsilcisinin kurulum, destek ve lojistik hizmetler için Türkiye’de görev yapmasının gerekeceği bilgisi yer aldı.

Türkiye, 2013 yılında görüşmeye başladığı Çin’den teknoloji transferi ile hava savunma sistemini almaktan vazgeçmiş (yeterli teknoloji transferi sağlanmadığı için) ve 2017’de S-400 anlaşmasını tamamladığını bildirmiştir.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz