Amerika: Türkiye’nin F-35 Programında Kalmasını İstiyoruz

Amerika'nın savunma Bakanlığı vekili Patrick Shanahan; Türkiye’nin F-35 programında kalmasını istiyoruz ancak Türkiye’nin Patriot sistemi alması lazım.dedi

F-35 Savaş Uçağı

Amerika’nın savunma Bakanlığı vekili Patrick Shanahan; Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasında anlaşmazlığa neden olan Rus S-400 hava savunma sistemleri için açıklama yaptı.

Temsilciler meclisinin Silahlı Kuvvetler komisyonunda konuşan Shanahan; Türkiye ve F-35 hakkındaki sorulan sorulara “Türkiye’nin kesinlikle F-35 programında kalmasını istiyoruz ancak Türkiye’nin Patriot sistemi alması lazım” dedi.

Amerika, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemine karşı çıkmış; bu füze savunma sisteminin NATO radar ağına entegre olamayacağını ve Rus sisteminin Türkiye’de konuşlu Amerikan silah sistemlerinin güvenliğini olumsuz yönde etkileyeceğini söylemişti. Ayrıca son günlerde artan S400 baskısı, Türkiye’nin F-35 teslimatlarını askıya almayı gündeme getirmiş hatta Türkiye’nin programdan çıkarılması bile gündeme gelmişti.

S-400 Hava Savunma Sistemi

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz