Aselsan, AESA Radarı Geliştirilmesine Müttefikleri Davet Etti

F-16 Savaş uçaklarının radar sistemlerini yeni nesil AESA radarlarına geliştirmek için, bazı ülkelere proje ortaklığı daveti gönderildi.

F-16 Savaş uçağına takılmış Radar resmi.

Aselsan tarafından yürütülen F-16 uçakları için AESA Radar geliştirme programına, yakın müttefik olarak gördüğü Katar, Azerbaycan ve Pakistanı davet etti.

Türkiye Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker, Azerbaycanın Savunma Sanayi Medyasıyla yaptığı bir konuşmada bu konu hakkında konuştu.

Mustafa Şeker; ” F-16 uçakları için AESA radar geliştirme projesine davet ettik. Ulusal bir savaş uçağı hazırlıyoruz ve Azerbaycan, Pakistan ile Katar’a katılmak isterlerse programa kabul etmeye hazır olduğumuzu bildirdik. Veya bu ülkeler bizi herhangi bir programa katılmaya davet ederse katılabiliriz.” diye açıklama yaptı.

Aselsan, geliştirilmekte olan Akıncı İHA’sı için şuan çalışmalar yürütüyor;

Bir kaç ay önce Aselsanın bir zamandır yürüttüğü Aktif Elektronik Dizin Taramalı ( Active Electronically Scanned Array /AESA) radarı projesini ilk olarak İHA üzerinde yürütüceğini açıklamıştı. Baykar Makina’nın yürüttüğü çift motorlu Yeni Akıncı İnsansız Hava Aracına uygun özel bir AESA radar geliştiriyor. Radar özellik olarak hem havadan havayı hem de havadan karayı tarama özelliğine sahip olacak. AESA radarlarında anten alanları hareket ettirilmiyor. Düz duran yüzeyde değişik açılarda yerleştirilmiş elektronik dizin radarları elektromanyetik  dalgalar sayesinde aynı anda farklı yerler tarayabiliyor, ve de çok daha detaylı bilgi topluyor.

AESA radarı Türkiye’nin geliştirmek istediği savaş uçağı için çok önemli bir kilonometre taşı olarak görülüyor.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz