Aselsan Üretimi İnsansız Deniz Hedef Botu Albatros-T

Yüksek Hızlara Ulaşabilen İnsansız Su Üstü Hedef Botu Albatros-T, Kuzey Ege ve Doğu Akdeniz'de yapılan deneme silah atış eğitimlerinde başarıyla görevini yerine getirdi.

Albatros İnsansız Deniz Aracı

Deniz su üstü atış eğitimi ve tatbikatlarda kullanılmak üzere Aselsan tarafından üretilen Albatros su üstü hedef botu; Zorlu şartlarda bile sürati ve çevik hareketleriyle gelebilecek düşman senaryolarını fazlasıyla taklit edip yerine getirebiliyor. Geçtiğimiz hafta tüm yurtta hissedilen şiddetli fırtınada İnsansız Su Üstü Hedef Botu Albatros-T başarıyla görevini yerine getirdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Korvet, Karakol gemisi, Hücumbot, Fırkateynlerle Kuzey Ege ve Doğu Akdenizde 8 ile 10 Ocak arasında yapılan silah atış eğitimlerinde Hedef Botu Albatros-T rolünü başarıyla tamamladı. Silah ve top atışları için iki bölgede toplam 16 saat görev yaptı ve istenilen taktiksel hareketleri yerine getirdi. Görev sonunda botlar bir sonraki görev için depolara kaldırıldı.

Kardeşi Albatros-K

ASELSAN tarafından üretilen ve su üstü unsurlarının asimetrik tehdide karşı koyma ve atış eğitimlerinde hedef gemisi görevlerinde kullanılabilecek Albatros Yüksek Süratli İnsansız Su Üstü Hedef Ailesi geliştirdi. Albatros-K (Katamaran) ise su üstü ve hava platformlarının fiili top ve güdümlü mermi atış eğitimlerinde hareketli hedef gemisi olarak üretildi ve kullanılıyor.

ASELSAN’ın Arı’sı

Aselsan üretimi Arı-1T, her türlü görevi başarıyla yerine getirebiliyor. Yazılan yazılımı sayesinde sistem uçuş öncesi ve uçuş sırasında belirlenebilecek görev planına uygun şekilde tamamen otonom görev yapıyor. Kontrol istasyonundan 15 kilometrelik menzil içinde kontrol edilerek gerçek zamanlı yakın görüntü aktarabilme özelliğinede sahip.

Arı atışları canlı olarak izlenilebilmesi için donanma tarafından kullanılıyor. Hedefteki araç görüntüsü canlı olarak ASELSAN Arı-1T Döner Kanatlı Mini İnsansız Uçan Sistemi yardımıyla kontrol istasyonu/gemisine aktarılıyor.

Görüntüleme sistemi Deniz Kuvvetleri için ilk kez ASELSAN tarafından üretildi ve başarıyla uygulandı.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz