Aselsan’ın Yerli Olarak Ürettiği ZOKA’ya İlk İhracat Talebi Geldi

Aselsan Mart ayı A bülteninde paylaşılan habere göre, denizaltılar için üretilen ZOKA torpido aldatıcı ve karıştırıcının ilk ihracatı gerçekleştirildi.

Aselsan üretimi ZOKA Torpido Aldatıcı

Aselsan’ın tüm denizaltılarda kullanılması için yerli olarak ürettiği ZOKA Akustik; Torpidolara Karşı Tedbir ve Aldatıcılarına ilk yurt dışı sipariş Endonezya’dan geldi.

Haber Aselsan’ın yayınladığı Mart A bülteninde paylaşıldı. Endonezya Donanmasında bulunan 209 sınıfı denizaltılar için kullanılmak istenen ZOKA karıştırıcı ve aldatıcıların bu yıl (2019) içerisinde teslimatı yapılacak.

Yerli olarak üretilen ZOKA Aldatıcı ve Karıştırıcı akustik güdüme sahip. Pasif, aktif ya da her iki modda da çalışan tüm torpido tehditlerine karşı etkili bir yapıya sahip.

ZOKA Karıştırıcı ve Aldatıcıları, HIZIR Su üstü Torpido Karşı Tedbir Sistemi ve ZARGANA Denizaltı Torpido Karşı Sistemlerinde kullanılıyor. Her iki sistemde de aldatıcı ve karıştırıcı olmak üzere iki ayrı tipte ve farklı boyutlarda ZOKA Karıştırıcı ve Aldatıcıları bulunuyor.

ZOKA karıştırıcıları torpidoların akustik çalışma frekans aralığını kapsayacak şekilde, geniş bantlı yüksek seviyeli gürültü yayını yapar. Bu sayede pasif torpidolara karşı denizaltı gürültüsünü maskelerken aktif torpidolara karşı da ortam gürültüsünü arttırarak denizaltıdan yansıyan sinyalin tespit mesafesini azaltır.

ZOKA aldatıcıları ise platformun akustik ve dinamik karakteristiklerini taklit ederek torpidoyu yanıltarak kendi üzerine çeker. Aldatıcılar, arkalarından çekilen hidrofonları ile dinleme yaparken eşzamanlı olarak gemi gürültüsü üretme ve torpido aktif yayınına cevap verme fonksiyonlarına sahip bulunuyor.

ZOKA tanıtım videosu

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz