Avrupa Ülkelerinde Askerlik Süreleri Ne Kadar 2019

Avrupa ülkelerinin zorunlu askerlik süreleri ve Profesyonel askerlik olan Avrupa ülkeleri.

Avrupa kıtasında askerlik

Avrupa kıtasında bulunan bazı ülkelerin zorunlu askerlik süreleri 2019 ‘da nedir? Avrupa’da hangi ülkelerde zorunlu askerlik yoktur? Avrupa’da hangi ülkelerde profesyonel askerlik var? Diğer ülkelerin askerlik süreleri ? Bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Avrupa kıtasında bulunan bazı ülkeler profesyonel askerliğe geçmiştir. Yaptıkları askerlik karşılığında hükümetten maaş alırlar. Bazı ülkelerde zorunlu ve zamanı değişken askerlikler mevcuttur.

Diğer Ülkelerin Askerlik Süreleri 2019 ;

17Bulgaristan Askerlik Süreleri 2019 –

Bulgaristan’da zorunlu askerlik yoktur. Bulgaristan zorunlu askerlik hizmetini 2007 yılında tamamen kaldırdı.

16Ukrayna –

Ukrayna’da zorunlu askerlik yoktur. Ülke yakın bir zamanda profesyonel askerliğe geçmiştir.

15Romanya –

Romanya’da zorunlu askerlik yoktur. Ülkede 23 Ekim 2006 tarihinde zorunlu askerlik hizmetini askıya alındı.

14Sırbistan –

Sırbistan’da zorunlu askerlik yoktur. Ülkede 1 Ocak 2011 tarihinde zorunlu askerlik hizmetini askıya alındı.

13Macaristan +

Macaristan’da zorunlu askerlik vardır. Ülkede 2004 yılında kaldırılan zorunlu askerlik hizmeti, Aralık 2011’de tüm erkek vatandaşları için tekrar zorunlu hale geldi.

12Polonya –

Polonya’da zorunlu askerlik yoktur. Ülkede 11 Şubat 2009 tarihinde zorunlu askerlik hizmeti tamamen kaldırıldı.

11Finlandiya +

Finlandiya’da zorunlu askerlik vardır. Ülkede erkekler zorunlu olarak 5.5 ay askerlik hizmeti yaparlar.

10İsviçre Askerlik Süreleri 2019 +

İsviçre’de zorunlu askerlik vardır. Bu ülkede kadınlar gönüllü olarak askerlik yapabiliyor. Askerliğin on sekiz ile otuz dört yaşları arasındaki erkeklere zorunlu olduğu ülkede, temel askerlik eğitimi yirmi bir hafta sürüyor (beş buçuk Ay), bundan sonra ise yıllık ek eğitimler veriliyor.

9Yunanistan +

Yunanistan’da zorunlu askerlik vardır. 19-45 yaş arası her Yunan vatandaşı askerlik yapmak mecburiyetindedir. Yunanistan’da kara kuvvetlerinin dokuz ay olan askerlik süresi oniki aya, Hava ve Deniz Kuvvetlerinin oniki ay olan askerlik süresinin on beş aya çıkarılması tartışılıyor..

8İsveç –

İsveçte zorunlu askerlik yoktur. Bu ülkede askerlik hizmeti 2010 yılında kaldırılmıştır. Fakat 2019 yılında çıkması beklenen bir yasayla askerliğin tekrar zorunlu olması bekleniyor. Yeni yasaya göre tüm erkek ve bayan vatandaşları zorunlu askerlik yapacak.

7Norveç +

Norveçte zorunlu askerlik vardır. Ekim 2014 tarihinde Norveç, bayan vatandaşlarınıda da zorunlu askerliğe ekledi. Ülkede 19 yaşını dolduran vatandaşlar askerliğe çağrılır. Askerlik süresi oniki aydır.

6Türkiye +

Türkiye‘de zorunlu askerlik vardır. 1916’da çıkartılan bir yasayla tüm erkek vatandaşlar 19 yaşına geldiğinde askerliğe çağrılır. 1 Ocak 2014’ten itibaren uzun dönem askerlik süresi 12 ay olmuştur. Yüksek öğrenim yapmış vatandaşların zorunlu hizmet süreleri tam dönem yedek subayların 12 ay, kısa dönem erlerin 6 ay olarak belirlenmiştir. Türkiye’de geçmişten bu zamana kadarki askerlik sürelerini görmek isterseniz Tıklayın.

5Almanya –

Almanya’da zorunlu askerlik yoktur. Ülkede 2011 yılında askerlik tamamen kaldırılmış ve profesyonel askerliğe geçilmiştir.

4İtalya –

İtalya’da zorunlu askerlik yoktur. Ülkede 2005 yılında askerlik tamamen kaldırılmış ve profesyonel askerliğe geçilmiştir. Bayanlarda asker olabilmektedir.

3İngiltere –

Birleşik Krallık zorunlu askerlik yoktur. Ülkede Mayıs 1963 yılında askerlik tamamen kaldırılmış ve profesyonel askerliğe geçilmiştir. Bayanlarda asker olabilmektedir.

2Fransa Askerlik Süreleri 2019 –

Fransada zorunlu askerlik yoktur. Ülkede 1996 yılında askerlik tamamen kaldırılmış ve profesyonel askerliğe geçilmiştir. Bayanlarda asker olabilmektedir. Fakat Fransa, 16 yaşındaki gençlere zorunlu askerlik uygulamasını başlatmayı planlıyor. Askerlikte süresince bir ay vatandaşlık kültürü dersleri verilecek. Gençlerin savunma ve güvenlik alanlarında hizmet vermelerine özendirileceği üç aylık bir gönüllü eğitim olacak.

1İspanya –

İspanya’da zorunlu askerlik yoktur. Ülkede 2001 yılında askerlik tamamen kaldırılmış ve profesyonel askerliğe geçilmiştir.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz