Birleşik Arap Emirliği, Kara Şahin’i Yeni Silahlarla Donattı

Birleşik Arap Emirliği, Black Hawk (Kara Şahin) helikopterlerini yeni silahları ile güncelledi.

Sergilenen Kara Şahin Helikopteri - Kaynak Twitter: Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Abu Dabi merkezli Gelişmiş Askeri Onarım ve Bakım Merkezi (AMMROC.) tarafından geliştirilen Sikorsky UH-60 Black Hawk helikopterinin silahlı bir versiyonunu açıkladı.

Helikopter, 22 Ocak’ta, Abu Dabi tacı prensi ve BAE Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın; katıldığı bir etkinlikte resmen duyuruldu.

Etkinliğin görüntüleri, taşıma ve faydalı platformun, burnuna monte edilmiş bir elektro-optik / kızılötesi (EO / IR) sensör taretiyle yükseltilmiş olduğunu; roket podları ve havadan yüzeye füzeler taşıyan dört sert noktaya sahip saplama çubuk dikilmesi. Kapıya monte Gatlin tabancaları; motor girişine monteli alev dağıtıcılar ve modifiye egzoz çıkışları.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hava Kuvvetleri ve Hava Savunma (AF & AD) tarafından işletilen silahsız Kara Şahinlerde bu özelliklerin bir kısmı daha görülmüş olsa da; saplama kanadı silah direkleri yenidir. Daha önce Black Hawk’un Yemen’de roket atışı yapan roketleri gösteren görüntüleri farklı bir silah taşıma konfigürasyonuna sahipti; roket podları, alt ön gövdeye yerleştirilerek monte edilmiş.

Resmi açılış sırasında görüldüğü gibi, BAE’nin yeni silahlı Kara Şahin’i genel olarak yapılandırması, dünyadaki diğer hava kolları ile hizmet veren silahlı Kara Şahinlere genel olarak benziyor. AMMROC’ta %40 hisseye sahip olan Lockheed Martin; geçtiğimiz günlerde BAE helikopterinde görülebilen tüm sistemleri içeren yeni Armed Black Hawk konseptini tanıttı. AMMROC çözümünün yurt içinde geliştirilip geliştirilmediği veya Lockheed Martin Silahlı Kara Şahin’in lisansa dayalı bir sürümü olup olmadığı onaylanmamıştır (Lockheed Martin çözümü, helikopterin mevcut uçuş yönetim sistemi ile tamamen entegredir). AMMROC’un ne kadarının aynı şeyi yaptığını belirsiz.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz