Bulgaristan, F-16V Block 70 Parlementodan Geçti

Bulgaristan son model F-16 ların peşinde.

F-16 savaş uçağı

Bulgaristan Hükümet Parlamentosu eskiyen Sovyet yapımı MiG-29’ların yerini alması için. Ve NATO standartlarına yaklaşmak için sekiz adet yeni model F-16 savaş uçağı satın alma konulu müzakerelere başlama planını oy birliğiyle onaylandı.

Başbakan Boyko Borissov liderliğindeki merkez sağ hükümetinin neredeyse 130 milletvekili alım için tamam oyu kullanırken. 84 milletvekili ihale kurallarını ihlal etmekle suçladı.

Amerika Savunma Sanayi şirketi Lockheed Martin’le F-16V Block 70 1.0 milyar dolar değerindeki anlaşması, Bulgaristan’ın en büyük silahlanma programı şuanakadarki.

F-16V Block 70 çeşitli modernizelerden geçti. Eskilerine göre büyük bir esneklik, Durumsal farkındalık, daha hızlı iticiler ve tüm hava koşullarında daha doğrusal hedefleme sağlayan Northrop Grumman’ın gelişmiş APG-83 AESA radarı takıldı. APG-83, hedef alan ayrıntılarına sahip pilotlara ve döndürme ve yakınlaştırma özelliklerine göre uyarlanabilen dijital harita ekranları sunuyor.

Başkent Sofya, İsveç’ten Gripen jetlerini almayı ya da İtalya’dan ikinci el Eurofighters alma olasılıklarını da elden geçirdi. Amerika’nın ödeme önerisinin, başlangıç bütçesi 300 milyon leva aştığını kabul eden Savunma Bakanı Krassimir Karakatsanov, müzakerelerin yaklaşık dört ay süreceğini ve önümüzdeki ay Brüksel’de başlayacağını bildirdi.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz