ÇAFRAD, Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar Sistemi

ÇAFRAD, çok amaçlı faz dizinli radar sistemi.

Savunma Sanayi şirketi Aselsan üretimi ÇAFRAD, Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar Sistemi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve ASELSAN arasında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için TF-2000 hava savunma tarayıcı ana sensörü olacak çok fonksiyonlu aktif faz dizinli. (ÇAFRAD) yerli ve milli radar sisteminin geliştirmek için imzalanan Faz-1 projesinde önemli bir kilonometre taşı aşıldı.

ÇAFRAD sistemi fabrika kabul testlerini başarıyla tamamladı. 2018’in Kasım ayında sonraki testler için TCG GÖKSU (F-497) Fırkateyni’nin helikopter pistine kuruldu. Gemide yer alan Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) güdümlü mermi atış kontrol sistemi ve savaş yönetim sistemine bağlandı.

ÇAFRAD Sistemi

Projenin son adımı olan atışlı testler Deniz Kuvvetleri Komutanı, Donanma Komutanı, SSB EH ve Radar Sistemleri Daire Başkanı, REHİS Sektör Başkanı Oğuz Şener, ARMERKOM ve SSB yetkilileri katılımı ile 11 Aralık 2018’de yapıldı. ÇFR-1 Sistemi, yüksek hızlı hedef olan uçak Şimşek’i tespit ve takip ederken, AYR-1 Sistemi ESSM güdümlü mermisinin uçuş hattı boyunca güdüm ve aydınlatmasını yaptı. Hedef uçak Şimşek, yüksek hassasiyetle ve ilk seferde başarılı bir şekilde yok edildi.

Çok az ülke tarafından üretilebilen ve az sayıda ülkenin sahip olduğu Active Electronically Scanned Array-AESA teknolojisi ile. Özgün olarak tasarlanıp üretilebilen ÇAFRAD sisteminin başarıya ulaşması Türkiye’yi çok önemli bir eşiği geçirtti.  Geliştirme çalışmaları devam eden uzun menzilli radarın da eklenmesi ile TF-2000’in ana sensörü olacak ÇAFRAD radarın Faz-2 seri üretimi için SSB ile görüşmeler devam ediyor.

Aselsanın ÇAFRAD için yayınladığı PDF’i incelemek için Tıklayın.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz