Çin 2019 Askeri Harcamaları %8-9 Artışla 1.2 Trilyon Yuan Olabilir

Çin'li askeri analistler ülkenin savunma giderlerinin 2018'den bu yana % 8-9’luk bir artış gösterdiğini söyleyerek 1.2 Trilyon Dolar olabilceğini bildirdi.

Çin Denizi'nde Liaoning uçak gemisi. - Getty Images

Çin’in askeri uzmanları; Çin’in öngörülemeyen ve değişken bir uluslararası güvenlik ortamında modernleşmeyi sağlamak için askeri reformunu ilerletmeye devam etmesi gerektirdiğini söylüyor. Ülkenin 2019’da savunma bütçesinde istikrarlı bir artış görmesi muhtemel olduğunu belirtiyorlar.

Rakamın Mart ayının başında yılın ikinci oturumunda paylaşılması bekleniyor. Çinli Analistler, Çin’in ekonomisi büyüdükçe savunma bütçesini arttırmasının makul olduğunu belirtiyor.

Savunma bütçesindeki sürekli artışlar, Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) ‘nın silah ve teçhizatını modernize ederek savaşma kabiliyetini korumaya yarar sağlıyor. Askeri bir uzman, Global Times’a verdiği demeçte, şartların 2018’den bu yana % 8-9’luk bir artış gösterdiğini bildirdi.

Pekin merkezli bir askeri analist olan Wei Dongxu; Global Times’a Çin’in 2019 savunma bütçesinin 1.2 trilyon yuan (177 milyar dolar) civarında olacağını ve bu artışın yüzde 10’u geçmeyeceğini söyledi. 

Çin’in 2018 savunma bütçesi 1.11 trilyon yuan olarak belirlenmişti. (163 milyar dolar)

Çin askerleri devriye görevi icra ederken

Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi’ne yapılan raporda, Çin’in askeri ilerlemesinin hedefini açıklandı. ” 2020 yılına kadar askeri modernizasyon temelde sağlanacak ve büyük bir gelişme görecek stratejik yetenekler elde edecek. ”

Raporda ayrıca 2035 yılına kadar Çin’in ulusal savunma kuvvetlerinin modernizasyonunun temelde tamamlanacağı belirtildi. Ve 21. yüzyılın ortalarına kadar silahlı kuvvetlerin tamamen dünya standartlarında bir birliğe dönüşeceği bildirildi. 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz