Çin, Dünyanın İlk İki Kişilik Hayalet Uçağı J-20 ’yi Geliştiriyor

Çin üretimi J-20 bombardıman savaş uçağı geliştirilmeye devam edilliyor.

J-20 bombardıman savaş uçağı uçuş sırasında

Çin’in en gelişmiş hayalet uçağı J-20 savaş uçağı, elektronik harp uçağı (EW) ve uçak gemisinden kullanılabilir bir varyant olarak geliştiriliyor. Çinli askeri uzmanlar 16 Ocak Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, savaş uçağının iki koltuklu versiyonunun geliştirilme aşamasında olduğunu belirtti .

Çin Merkez Televizyonu CCTV’nin Çarşamba günü bildirildiği üzere, mevcut tüm hayalet savaş uçakları tek kişilik. Bu nedenle potansiyel J-20 varyantı dünyanın ilk iki kişilik hayalet savaş uçağı olacak.

Gelecekte bir savaş alanında, büyük miktarda gelen dijital bilgi bir kişinin altından kalkabileceğin den fazla olacaktır. Bu yüzden ikinci bir kişi ile görev paylaşımı yaparak uçağı tam kapasite uçurabileceklerdir. Raporda, verinin bir bölümünü paylaşan ikinci bir pilot ve ikinci bir panele sahip olmanın avantajlı olacağını belirtti.

J-20 Sürekli geliştirilecek;

Çin’in People’s Daily gazetesine göre, J-20’nin baş tasarımcısı olan Yang Wei, Mart 2018’de uçağın seri hale getirileceğini ve savaş kabiliyetinin sürekli olarak artacağını söylemişti.

Mevcut J-20 temel bir versiyon ve son derece özelleştirilebilir bir tasarım. Askeri bir uzman ve televizyon yorumcusu olan Song Zhongping Çarşamba günü Çin Global Times’a verdiği demeçte.

Savaş uçaklarını ikinci bir koltukla donatmak, hava üstünlüğüne ek olarak birden fazla rol oynamasına izin veriyor dedi. İki kişilik versiyonun taktik bir bombardıman uçağı veya elektronik savaş uçağı olarak geliştirilebileceğini belirtti.

Amerika yapmaktan vazgeçmişti;

ABD’nin süpersonik hızı ve tespit edilmeden hava sahasına girme potansiyeli nedeniyle gizli savaş uçağı F-22 için benzer bir planı vardı. Bununla birlikte, 2006’da F-22’nin taktik bombardıman uçağı olan FB-22, ABD Hava Kuvvetleri’nin, Ulusal İlgi Alanı’ndan çıkan bir habere göre. ABD Hava Kuvvetleri taktik bir bombardıman uçağı yerine stratejik bir bombardıman uçağı istediği için 2006’da iptal edildi.

Diğer bir Çinli gizli savaş uçağı olan FC-31’in Çin’in yeni nesil uçak gemisi uçağı olması bekleniyor, ancak J-20’nin de geri kalmaya pek niyeti yok.

J-20 rolüne katkıda bulunmasa bile, Çin’in tamamen yeni bir uçağa geçmeden önce savaş uçaklarını gelişmiş teknolojilerle yükseltme geleneğine sahip olduğu için kabiliyetinde kesinlikle gelişmeler olduğunu göreceğiz.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz