Çin’in J-16 Savaş Uçağı Yeni Hayalet Kaplamasına Kavuştu

Çin'in J-16 avcı uçağının hayalet özelliği yeni bir kaplama ile daha da arttırıldı. Vede jetin artık her türlü havadan karaya silahları taşıyabilecek.

J-16 Çok Maksatlı Avcı Uçağı

Çin’in J-16 çok maksatlı avcı uçağının hayalet özelliği yeni bir kaplama ile daha da arttırıldı. Vede jetin artık her türlü havadan karaya atılabilen silahları görevlerde taşıyabileceği bildirildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri’nin bir alt havacılık tugayı, Ocak ayının sonlarına doğru J-16 uçaklarıyla gündüz ve gece alay savaş tatbikatları gerçekleştirdi.

Ordunun Altın Kask yarışmasını üç kez kazanan ilk pilot olan Tugay komutanı Jiang Jiaji, yaptığı açıklamada; J-16’yı kaplayan gümüş grisi boyanın, uçağa belli bir gizlilik kazandıran bir çeşit kaplama olduğunu söyledi. Kaplama uçağı çıplak gözle ve elektromanyetik cihazlara karşı neredeyse görünmez olduğunu da söyledi.

Çinli bir savunma uzmanı Fu, hayalet kaplamanın J-16’nın radar tarafından algılanmasını azaltabileceğini söyledi. Jet’in kamufle edilmiş rengi, uçağın gökyüzüne ve denize karışmasını sağlar, böylece düşman onu yalnızca yakın mesafeden tanıyabileceğinden savaşta büyük bir avantaj sağlayacağını söyledi.

J-16 8 Ton Yük Taşıyabiliyor;

J-16’nın en az sekiz ton silah taşıyabildiği bildiriliyor. 

J-20, Çin’in daha gelişmiş savaş uçağı olmasına rağmen, iki tip savaş uçağı birbirini tamamlayabildiğinden Çin Ordusu Hava Kuvvetlerinin hala J-16’ya ihtiyacı var.

J-20, düşman hava savunma tesislerini imha etmek ve önce hava üstünlüğü kazanmak için hayalet özelliğini kullanabilir, ancak J-20, gizlilik kabiliyeti arttırmak için daha küçük silah bölmelerinde silahlarını gizlediği için J-16 kadar silah taşıyamaz. dedi Fu.

Fu, J-16’nın bir J-20 saldırısı izleyebileceğini ve füze ve bombalarıyla yüzey hedeflerini temizleyebileceğini söyledi. 

J-16, aynı zamanda havadan havaya mücadele edebilen, çift motorlu, iki kişilik çok oyunculu bir savaş uçağıdır.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz