Çin Korunmak İçin Yeraltı Çelik Seddi Örecek

Çin yeraltı çelik seddi ile, ABD’nin düşük verimli nükleer savaş başlıklarına karşı önlemler almaya çalışıyor.

Yeraltı Cephaneliği

Çin’in en büyük bilim ve teknoloji ödülünü alan Qian Qihu sunduğu Yeraltı Çelik Seddi projesinin. Saldırabilcek hipersonik silahlardan ve benzeri potansiyel silahlara karşı ülkenin stratejik cephaneliğinin güvenliğini garanti edebileceğini söyledi.

Hem Çin Bilimler Akademisi hem de Çin Mühendislik Akademisi’nin bir akademisyeni olan 82 yaşındaki Qian. Geçen günlerde Pekin’deki Büyük Halk Salonu’ndaki bir konferansta 2018 Devlet Yüksek Bilim ve Teknoloji Ödülü’nü aldı.

Yeraltı Çelik Seddi, dağların derinliklerinde bulunan bir dizi savunma tesisidir. Dağ kayası, düşman saldırılarına karşı koyabilecek kadar kalın olsa da, bu tesislerin giriş ve çıkışları genellikle savunmasız oluyor.

Nükleer silahı ilk biz kullanmayacağız;

Çin’in nükleer stratejisi olan “ilk atan biz olmayacağız” ilkesini izliyor. Ve bu nedenle ülkenin stratejik silahlarıyla yanıt vermeden önce nükleer bir saldırıya karşı dayanma kapasitesine sahip olması gerektiriyor.

Askeri uzman ve TV yorumcusu Song Zhongping, Qian’ın çalışmalarında ülkenin stratejik silahlarının güvenliğini, fırlatma ve depolama tesislerinin yanı sıra. Komutanların savaş zamanlarında güvenliğini garanti edeceğini söyledi.

Çin yayın organı Global Times ile Cuma günkü özel röportajında ​​Qian, “ülkenin son ulusal savunma hattı” için çalışmasını Yeraltı Çelik Seddi olarak nitelendirdi.

Stratejik füze durdurma sistemleri, füze karşıtı sistem ve hava savunma sistemi de dahil olmak üzere diğer savunma hatları hipersonik füzelere. Ve son zamanlarda geliştirilen sığınak avcılarına karşı işlev göremezse, Qian’ın projesi bu tür saldırıları engelleyebilir.

Qian, “Kalkanın gelişimi, saldırı mızraklarının gelişimini yakından takip etmelidir. Saldırı silahlarının yeni zorluklar ortaya çıkarması nedeniyle savunma mühendisliğimiz zamanında gelişti.” Dedi.

Akademisyene göre, ses hızından 10 kat daha hızlı hareket eden hipersonik silahlar uçuş sırasında yönlerini değiştirebiliyor ve herhangi bir füze karşıtı teçhizatı yokedebiliyor.

ABD medya kuruluşu CNBC, 2018 yılının Mart ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “yenilmez” olarak nitelendirdiği yeni nükleer ve hipersonik silahları kullanmaya başladığını bildirdi.

ABD’nin de hipersonik silahlar geliştirmeye çalıştığını belirtti, ABD Savunma Sekreteri Yardımcısı Patrick Shanahan, Ekim’de savunma bakanlığı görevinde CNBC’ye yaptığı bir konuşmada “İnsanların beklediğinden daha erken ve daha iyi olacak.” Dedi.

Kazandığı 8 Milyon Yuanı Dağıtacak;

8 milyon yuan nakit ödülünü nasıl harcayacağı sorulduğu Qian, bir kısmın ulusal savunma araştırmalarına gideceğini ve geri kalanının yoksullukla mücadele ve fakir öğrencileri desteklemek gibi sosyal projeler için kullanılacağını söyledi.

 

Kaynak: globaltimes

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz