Çin Ordusunun Siber Savaşta Kullanabileceği 3 Yol

Amerika tarafından yayınlanan bir raporda Çin ordusunun siber gücünden de bahsediliyor.

Çin ordusunun siber bayrağı (temsili)

Amerika Savunma İstihbarat Ajansı’nın yeni bir raporu, gelecekte Çin Ordusunun Siber Savaşta yeteneklerini nasıl kullanabileceği hakkında fikirler veriyor.

Rapor Çin’in tüm ordusu hakkında bir bakış sağlıyor, Halk Kurtuluş Ordusu üç kritik yolla askeri operasyonları desteklemek için siber yeteneklerini nasıl kullanabilir:

– Siber saldırıları daha iyi planlamak için siber keşiflere güvenerek,

– Bir düşmanın eylemlerini sınırlandırmak veya savaşda bilgi faaliyetlerini yavaşlatmak için bir çatışmanın erken aşamalarında bilgi baskınlığı oluşturmak,

– Siberin, bir çatışma sırasında geleneksel yeteneklerle birleştiğinde bir güç çarpanı olarak işlev görmesini beklemek.

Raporda ayrıca, Çin’in siber yeteneklerinin, bir rakip mobilite sistemindeki bağlantıları ve düğümleri hedeflemeye odaklanabileceğini de belirtti.

2015’te Çin, bilgi ile ilgili tüm yeteneklerini yeniden düzenledi ve birleştirdi. Siber, uzay, elektronik harp, komuta ve kontrol ve bilgi operasyonları. Tüm bu güçleri daha iyi komuta ve kontrol için Stratejik Destek Gücü adında merkezileştirdiği tek bir varlık oluşturdu.

Tek bir kuruluş haline gelrek siber keşif, siber atak ve siber savunma yeteneklerini birleştirmek Siber bir gücün gelişimindeki ilk ve emin adımlardır. Bu hareket, bürokratik engellerin azaltılmasına ve komuta, kontrolün merkezileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Gazetecilere konuşan üst düzey bir savunma görevlisi, Çin ordusunun siber saldırı yeteneklerinin ne kadar etkili olabileceğini belirlemenin zor olduğunu belirtti.

Ülkelerin orduları siber savaşlarda büyük rol oyanayacak.

Siber casusluk

Üst düzey savunma görevlisi ayrıca DIA’nın değerlendirmesinin Çin Ordusunun Siber Savaşta siber yeteneklerini nasıl kullanacağına, Ve kurumsal casusluk veya fikri mülkiyet hırsızlığı için siber kullanan Çin ordusundan, nasıl farklı olacağına odaklanılmalı dedi.

Çin’in dünyadaki şirketlere nüfuz etmek için siber kullanımı ve Çinli şirketlerin yararına ticari sırlar çalmak birçok ülkenin öfkesini çekti. ABD hükümeti, PLA üyeleri de dahil olmak üzere, bu cephedeki eylemleri için 2014’ten bu yana bazı Çinlileri suçladı.

Birçok siber uzman, Çin’in faaliyetlerinin uluslararası normları ihlal ettiğini düşünüyor. 2015 yılında, ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping; kurumsal casusluk amacıyla birbirlerini hacklememek için bir anlaşma imzaladı.

Birkaç siber tehdit, istihbarat örgütü sözlü anlaşmanın Çin faaliyetlerinde bir düşüşe işaret ederek büyük ölçüde işe yaradığını açıkladı. Ancak bu aynı firmaların birçoğu, Obama’nın süresinin sona ermesinin ardından Çinlilerin bu alandaki faaliyetlerini arttırdığını öne sürüyor.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz