Çin Uçak Gemisi’nin Elektriği İçin Turbo Buhar Jeneratörü Geliştirdi

çin-uçak-gemisi

Çin Savunma Sanayi, uçak gemilerinde elektromanyetik mancınıkların ve gelecekte eklenebilecek olan elektromanyetik top ve lazer sistemlerinin ihtiyaç duyduğu elektrik talebine çözüm getirebileceğini düşündükleri en güçlü turbo buhar jeneratör ünitesini geliştirdi.

 

Pazartesi günü CSIC’in WeChat hesabında yayınlandı açıklamada, Çin’in en büyük deniz ürünleri üreticisi olan No.704 Enstitüsü tarafından bağımsız olarak geliştirilen jeneratör, kısa süre önce 20 megawatt’lık buhar turbo jeneratör ünitesi teknik değerlendirmeleri geçti.

Pekin merkezli bir denizcilik uzmanı olan Li Jie, Salı günü Global Times’a, jeneratör ünitesinin artık tamamen operasyonel ve teknik olarak üretim için uygun olduğunu söyledi.

Askeri bir uzman ve televizyon yorumcusu olan Song Zhongping, bir sonraki adımın, Çin ordusunun bir ila iki yıl içinde kullanabilmesi için, bir test gemisine jeneratörü kurmak olacağını söyledi.

 

Yeni nesil jeneratör ünitesi, birçok teknolojik gelişim ve yenilikçi tasarımı barındırıyor, CSIC, 20 MW’lık bir gücün Çin’in mevcut jeneratör ünitelerinden dört kat daha fazla olduğunu ve ABD tarafından geliştirilen en gelişmiş jeneratör üniteleri ile aynı olduğunu belirtti.

Şirket, yeni buhar turbo jeneratör ünitesinin yalnızca geminin tahrik sistemine elektrik sağlamayacağını, aynı zamanda gemiler için tamamen elektrik enerji sisteminin temelini oluşturacağını belirtti.

 

Çin’in daha önce bir gemi üzerinde denemelerini yaptığı “Elektromanyetik Top”

 

Geleneksel gemilerde, itiş ve elektrik için güç sağlayan güç üniteleri ayrıdır ve itiş sistemi için üretilen güç, elektrik uygulamalarını güçlendirmek için kullanılmaz, dedi. Gemiler nadiren tam hızda yol alırlar, bu nedenle elektrik sistemi elektrik tüketen ekipmanlara güç sağlamak için fazla çalıştırılırken, güç potansiyelinin önemli bir miktarı kullanılmaz.

Uzman Li, itici güç ve elektrik sistemleri için yeterince güçlü olan jeneratörlerin kullanılabileceğini söyledi. İhtiyaç duyulan yere güç tahsis etmek için bir sistem kullanılırsa, bir geminin güç sistemi daha verimli olacaktır.

 

ABD Zumwalt sınıfı imha edici ve İngiltere’nin Tip 45 yokedicisi tamamen elektrikli bir tahrik sistemi kullanıyorlar.

CSIC’in Çin’in üçüncü uçak gemisini geliştirdiği bildiriliyor ve uzmanlar, uçağı fırlatacak elektromanyetik bir mancınıkla donatılacağını düşünüyor. Çin’in, en gelişmiş 10.000 tonluk sınıf avcısı olan Type 055’i elektromanyetik bir topla yükseltme yapılabileceği bildiriliyor.

Elektromanyetik mancınık ve elektromanyetik top gibi yeni teknolojiler büyük miktarda elektrik gerektirecektir.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz