Çin’in HZ-PPB Yüzen Transformer Köprüsü

Çin'in Yüzer Aracı

Çin Shipbuilding şirketinin bir yan kuruluşu olan Çin Harzone Ltd şirketi, en son çıkardığı HZ-PPB Yüzen Transformer Köprüsü satılığa çıkartıyor.

HZ PPB için Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) tarafından yapılan açıklamaya göre; hızı 2.5 m / s’den daha az olan nehirlerden veya su dolu boşlukların üzerine konuşlandırılabiliyor.

Bir standart HZ PPB seti, iki adet rampa bölmesinden ve sekiz iç bölmeden oluşur, bu açılır ve yüzer platformların her biri 6 × 6 arazi kamyonu ve 30 personeli taşıyabilir. Araç yaklaşık 15 dakikada yüzer köprü oluşturabiliyor. Bu araç daha sonra 72 tona kadar yük alabiliyor. Köprüsünün tamamı 8,3 m genişliğindedir.

 

Yerli Üretim SAMUR

Türkiye yerli ve milli üretim kendi transformer aracı SAMUR’a sahiptir;

 

Samur Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, TSK’nın taktik harekât ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlandı. SAMUR SYHK sisteminin suda 360⁰ hareketini sağlayan iki adet su pompa jeti bulunmaktadır ve 2,5 m/s akıntı hızına kadar operasyon yapabilmektedir. Nakliye takımı oluşturmanın yanı sıra, 12 adet SYHK sistemi bir araya gelip araçların geçebileceği 150 metrelik bir köprü oluşturabiliyor.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz