Elektronik Harp ve Destek Yapacak Özel Uçaklar Geliştirilecek

Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı'nın Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Kabiliyeti (HAVA SOJ) kazandıracağı uçaklar geldi.

Elektronik Harp ve Destek uçağına dönüştürülecek Bombardier Global 6000 uçakları

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSB), uçaklardan elektronik harp ve destek geliştirilmesinin yapabilmesi için başlattığı program çerçevesinde yurtdışından temin edilen uçaklar Türkiye’ye geldi. Gelen uçaklar, Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Kabiliyeti (HAVA SOJ) Projesinde kullanılacak.

Uçakları inceleyen SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Yapacağımız sistemlerin, dünyada çeşitli ülkelerde kullanılan sistemlere göre çok daha ileri unsurlar taşımasını planlıyoruz” dedi.

Proje kapsamında elektronik sistemler Bombardier Global 6000 tipi iki adet uçağa entegre edilecek.

Toplamda yapılacak 4 adet HAVA SOJ sistemi 2023 yılından itibaren Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmeye başlanacak. Bu sistemle; düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması, aldatılması ve köreltilmesi hedefleniyor. Böylece savaş uçaklarımız güvenli bir şekilde operasyon icra edebilecek.

KORAL ismiyle bilinen Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (KARA SOJ) sisteminden daha üstün teknolojik özelliklere sahip olan HAVA SOJ sistemi, bir hava aracı üzerinde pek çok elektronik harp kabiliyetini bir araya getirecek.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz