Endonezya, 4 Hızlı Saldırı Gemisi Daha Üretecek

Hızlı Saldırı Gemisi KCR-60

Endonezya Savunma Bakanlığı (MoD), devlete ait gemi üreticisi PT PAL ile birlikte dört KCR-60M sınıfı hızlı saldırı gemileri siparişi verdi.

Jakarta’daki MOD ofisinde 28 Aralık tarihinde PT PAL ile bir üst düzey Endonezya yetkilisi Jane ile imzalanmıştır. Tüm gemiler PT PAL tarafından Surabaya’daki tesislerinde inşa edilecek. Ve ilk gemi 2021 yılında teslim edilecek. Gemilerin sözleşme değeri 800 trilyon IDR (195 milyon USD) ‘dır.

Bununla birlikte, önceki KCR-60M sınıfındaki dört geminin sözleşmelerinden farklı olarak, son verilen dört gemilik siparişe, silahlar, sensörler dahil değil. Jane, Endonezya’daki MoD’nin gemilerin silahları ve algılayıcıları için ayrı sözleşmeler düzenleyeceğini bildirdi, ancak bu sözleşmenin ne zaman gerçekleşeceği belli değil.

Endonezya Donanması’na Mayıs ve Eylül 2014 arasında hizmete girmeye başlamıştır ve şu anda halen yapımı sürülen dördüncü bir teknenin yakın bir zamanda teslim edilmesi bekleniyor. Şuan üç KCR-60M gemisinden oluşan bir filoya sahip.

BU sınıftaki gemilerin toplam uzunluğu 59.8 m, genel uzunluğu 8.1 m ve gövde çapı 2.6 m’dir. İki MTU 20V 4000 M73L dizel motorla çalışan gemi, 20 kt’ta maksimum 28 kt hıza ve maksimum 2,400 mil menzile ulaşabiliyor. 43 kişilik mürettebat barındırıyor, gemi karaya dokuz gün yanaşmadan yol alabiliyor.

KCR-60M, güdümlü anti-gemi füzeleri ile daha büyük deniz savaşçılarına karşı hızlıca ‘vur-kaç’ yapabilmesi için özel olarak tasarlandı.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz