Endonezya, KFX Savaş Uçağı İçin Ödemeleri Sürdürecek

Endonezya, yeni nesil Kore Fighter Xperiment: KFX savaş uçağı nın gelişimini desteklemek için ödemeleri yeniden başlattı.

Güney Kore ve Endonezya'nın geliştirdiği KFX

Endonezya, yeni nesil Kore Fighter Xperiment: KFX savaş uçağı nın gelişimini desteklemek için ödemeleri yeniden başlattı. 14 Ocak’ta yabancı bir yayın kuruluşuna bilgi veren  Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI). Endonezya Savunma Bakanlığı’ndan 2018 sonunda 132 milyar KRW (113 milyon ABD Doları) aldığını. Ve ödemenin Endonezya’nın KFX geliştirme programından çekilmesiyle ilgili endişelerini ortadan kaldırdığını bildirdi.

KAI, Endonezya’dan 150’ye yakın mühendis ve teknisyenin geliştirme programına katılmak için bu yıl Güney Kore’ye seyahat etmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi. KAI, başlangıçta 28 Endonezya mühendisinin dahil olduğunu, şu anda bu sayının 72’ye yükseldiğini de sözlerine ekledi.

KAI’den bir kaynak, “KFX programında ortak olarak katılma niyetimizi karşılıklı güven sayesinde de ortaya koyduk. Endonezya ile yaptığımız işbirliğindeki, KFX savaş uçağı programına başarılı bir şekilde liderlik etmek için elimizden geleni yapacağız.”

KAI, son iki ay içinde iki ülke arasındaki başarılı diplomatik ilişkiden sonra Endonezya’dan ödeme alındığını söyledi. Yetkili, bu birlikteliğin KFX ortak geliştirme projesini ve Güney Kore ile Endonezya arasındaki daha geniş kapsamlı savunma sanayi işbirliğinı güçlendirdiğini belirtti.

Başlıca mali sıkıntılar nedeniyle Endonezya, savaş uçağı geliştirme projesini desteklemek için daha önce ödemeleri durdurulmuştu. İki ülkeden savunma görevlileri Endonezya’nın programa dahil olmaya devam edeceğini bildirdi. Endonezya Savunma Bakanlığı için yeni bir ödeme planının görüşüldüğünü bildirdiler.

KAI ayrıca Endonezya’nın KFX programına “toplam 1.7 trilyon KRW” yatırım yapma taahhüdünde bulunduğunu ve bunun da toplam geliştirme maliyetlerinin% 20’sine eşit olduğunu bildirdi.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz