Fransız Donanması Modernize Edilmiş ilk F3R Rafale ‘yi Aldı

Fransız donanması Rafale avcı uçağının son modeli olan F3R standardında ilk uçağını teslim aldı.

Rafale Avcı Uçağı

Fransız Donanması, en modern F3R standardına yükseltilmiş ilk Avcı F3R Rafale savaş uçağını teslim aldı.

Brest yakınlarındaki Landivisiau Donanma Hava Üssü’nün komutanı, resmen Ulusal Denizcilik donanmasının seri numarası 10 olan F3R Rafale uçağının teslim alındığını söyledi. Havacılık teknik destek grubu avcı savaş uçağını Donanma Havacılık Deney ve Değerlendirme merkezinde denemelerini yapacak.

Teknik grup tarafından yapılacak olan planlı denemeler olumlu sonuçlanırsa, F-3R standardındaki Rafale’nin operasyonel olarak hazır olduğu ilan edilecektir. İlk operasyonel uçak, Landivisiau’da bulunan 11 Donanma Hava Filosu (Flotille 11F) tarafından uçurulacak.

Modernize edilmiş F3R sistemindeki değişiklikler; Meteor uzun menzilli havadan havaya füze, Lazer Güdümlü Modüler Havadan Satha Silah Sistemi uyumlu Talios hedefleme podu gibi gelişmiş donanımlar yeralıyor. Geliştirilen hedefleme sistemi ile birlikte Rafale’in, hareketli yer hedeflerine karşı duyarlılığı arttı. Bu sistemlere ek olarak uçaklara AGCAS (Automatic Ground Collision Avoidance System / Otomatik Yer Çarpışma Sakınma Sistemi) entegre edildi. Uçağın etrafını, sanal bir balon gibi saran sistem sayesinde uçağın yerde yaşayacağı kaza riski çok aza indi.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz