Fransa, Yeni Hayalet İHA ‘sı ile Radarlarını Geliştirecek

Neuron Hayalet İnsansız Hava Aracı

Neuron hayalet İHA insansız hava aracının (UCAV) dördüncü düşük gözlemlenebilirlik testlerini Kasım ayında başlattı. Fransız savunma ihale bakanlığı, hava üssündeki uçuş sınama tesisinde Dassault Aviation şirketi ile birlikte çeşitli operasyonel tespit ekipmanlarına karşı testler yürütüldüğünü söyledi.

Testler Neuron gibi uçakların havadan algılayıcılara, yer radarlarına ve gemi radar sistemlerine karşı görünürlüğünü incelemeyi amaçlıyor. Açıklamaya göre çalışma ayrıca Fransız radarlarının gelecekte yaşanabilecek izinsiz hayalet hava araçların tespit etme yeteneklerini arttırmasını sağlayacak.

17 Aralık’ta İspanya’nın Silahlanma ve Deneme Lojistik Merkezi’nden (Centro Logístico de Armamento ve Experimentación /CLAEX), İspanya Hava Kuvvetleri’nin Morón’daki 11.nci filosundan iki adet Eurofighter Tayfun savaş uçağı, Neuron hayalet İha ile karşı karşıya geldi. CLAEX 28 Aralık’ta internet sitesinde yaptığı açıklamada, Neuron’un Infrared Search and Track (IRST) Eurofighter ve IRIS-T füzesi gibi sensörlerle tespit edilebilirliğinin değerlendirildiğini açıkladı.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz