Fransa’da Nükleer Gerilime Katıldı Ve Gözdağın’da Bulundu

Fransa Hükümeti Nükleer Savaş başlığı taşıyabilen Rafale-B savaş uçağı ile. Envanterinde bulunan boş Nükleer seyir füzesinin atış denemesini gerçekleştirdi.

Fransız avcısı Rafale

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Rusya Federasyonu’nun Nükleer füze antlaşmalarından çekilmelerine Fransa’dan da yanıt gecikmedi.

Fransa Hava Kuvvetleri Fayette filosunda görev yapan bir Rafale-B savaş uçağının Nükleer başlık taşıması için tasarlanıp üretilen 300+ km menzile sahip ASMPA akıllı füze ile test atışı gerçekleştirdi. Fransız Savaş uçağı 11 saat boyunca havada kaldı ve A330 MRTT ve C-135 tanker uçaklarından yakıt ikmali gerçekleştirdi.

Hava Kuvvetleri sözcüsü olan Albay Cyrille Duviver konuşmasında; Fransız hava kuvvetleri sözcüsü Albay Cyrille Duvivier, “Testte harp başlığı taşımayan füze ateşlendi. Rutin olarak düzenlenen bu tür testlerde hava kuvvetlerinin operasyonel yetenekleri gözlemleniyor” dedi.

Rafale savaş uçağı, Fransa’nın nükleer füze taşıma yeteneğine sahip tek uçağı.

Fransa testin ne zaman yapıldığına yönelik açıklama yapmadı. Fakat Rusya ile Amerika’nın orta menzilli nükleer füze anlaşmasından çekilmesininin bu denemeye neden olduğu ortada. Bozulan anlaşma 500 ile 5 bin 500 km arası menzilli nükleer harp başlığı taşıyan füzelerin üslerde depolandırılmasını yasaklıyordu.


1 YORUM

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz