Güncelleme: Fransa, Rafale için F4 yükseltme başlattı

Fransa'nın avcı savaş uçaklarının standardı yenileniyor.

Fransız avcısı Rafale

Fransa, Dassault Rafale savaş uçaklarının üreticisi 14 Ocak’ta yaptığı açıklamada, uçakların standardının F4 olacak modernizasyonun geliştirilmesine resmen başlandığını bildirdi.

Dassault Aviation’ın başkanı ve CEO’su Eric Trappier, Fransız savunma bakanı Florence Parly’nin Bordo yakınlarındaki Mérignac üretim tesisine yaptığı ziyarette. Rafale için F4 standart geliştirme sözleşmesini teslim aldı.

CEO Trappier, “F4 standardı, Rafale’nin dünya standartlarında kalmasını garanti ediyor, böylece hava kuvvetlerimiz tüm görevlerini tam verimlilikle yerine getirebiliyorlar,” dedi. “Bu yeni standart, ihracat pazarında Rafale’nin güvenilirliğini koruyacağını da garanti ediyor.”

Dassault tarafından belirtildiği gibi F4 standardı, Thales RBE2 aktif elektronik tarama dizisi (AESA) radarına, Thales TALIOS uzun menzilli hava hedefleme bölmesi. Ve Reco NG keşif bölmesi; uçağın haberleşme paketinde yükseltmeler; Gelişmiş pilot kaskına monte ekranlar; yeni bir motor kontrol ünitesi; Mica Yeni Nesil (NG) havadan havaya füze ve 1.000 kg Sagem Armement Hava-Sol Modül (AASM) modüler havadan yere hassas silah gibi yeni silahlar taşıma yeteneği.

Yazılım ve donanım iyileştirmelerinin yanı sıra, F4 yükseltmesi, bir uydu anteni, öngörücü bakım yeteneklerini tanıtmak için tasarlanmış yeni bir prognoz. Ve teşhis yardım sistemi içerecektir.

Donanma Rafale M (Marine) varyantı için, daha kesin bir taşıyıcı iniş sistemi, tüm hava koşullarını mümkün kılacak ve donanmayı gemilerinden insansız hava araçlarının (İHA) gelecekteki kullanımına hazırlayacaktır.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz