Güney Kore, yeni nesil Savaş Uçağı prototipini üretmeye başladı

Güney Kore Uzay Endüstrisi, yeni nesil savaş uçağı KFX'in prototipini üretmeye başladı.

Güney Kore'nin üreteceği KF-X yeni nesil savaş uçağının 3D resmi

Kore Uzay Endüstrisi veya diğer adıyla KAI, yeni nesil savaş uçağının ilk prototipinde üretime başlıyor.

14 Şubat’ta, Güney Kore’nin en büyük havacılık şirketi; yeni nesil Kore Fighter Xperiment (KFX) uçağının ileri gövdesinin ana parçası olan ilk bölmenin üretimine başlamak üzere bir tören düzenledi.

Havacılık şirketi Perşembe günü yaptığı açıklamada; “Üretilecek bu bölme, yüksek hızlı uçuşların ürettiği baskı nedeniyle bir uçağın deforme olmasını önlemek için tasarlanmış bir yapıdır” dedi.

Bir KAI temsilcisi, KF-X’in gelişmiş çok amaçlı avcı uçağının ilk prototipinin 2021 Nisan’ında biteceğinin planlandığını söyledi.

KAI, KF-X için şu ana kadar tasarım çiziminin yüzde 15’ini tamamladı. Eylül ayından sonra detaylı bir tasarım incelemesinin yüzde 80’den fazlasının tamamlanması için çalışıyor. KF-X, 2016 yılında bir sistem gereksinimi incelemesini ve bir sistem işlevi incelemesini geçti. Uçağın sistem gelişimi Aralık 2015’te başladı.

KF-X’in ilk üretilen prototip parçasının töreni.

KF-X programı, Hava Kuvvetlerinin yaşlanan F-4 ve F-5 savaş uçaklarının yerine 120 civarında yeni nesil savaş uçağı üretmeyi amaçlıyor.

KF-X projesinin, Kore havacılık endüstrisini teknoloji birikimi ve iş yaratma açısından canlandırmakta önemli bir rol oynaması bekleniyor.

KF-X projesi şu anda toplam 112 kurumu kapsamaktadır – 16 yerel üniversite, 11 araştırma kurumu ve 85 şirket. Prototipin gelişimi tüm hızıyla başladığında, projeye 35 kurum daha katılacak.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz