Hindistan Son Ürünü Hava Savunma Füzesini Törende Sergiledi

Yeni füze sistemi, İsrail Savunma Sanayii ile ortaklaşa, Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü tarafından geliştirilmiştir.

Geçit töreninde sergilenen MRSAM Hindistan, İsrail ortak füze sistemi

Hindistan ordusu 26 Ocak’ta Cumhuriyet Bayramı geçit töreninde ilk kez Orta Menzilli Karadan Havaya Füzesini (MR-SAM) sergiledi.

Hindistan, ülkenin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlamak için 26 Ocak’ta düzenlenen geçit töreninde, MR-SAM adı verilen en son karadan havaya füze sistemini sergiledi.

Yeni füze sistemi, İsrail Savunma Sanayii (İSS) ile ortaklaşa, Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (HSAG) tarafından geliştirilmiştir.

MR-SAM, silahlı kuvvetlere orta mesafelerde çeşitli hava tehditlerine karşı hava savunma kabiliyeti sağlar.

MR-SAM test atışı videosu

70 km menzile sahip;

Füze fırlatıcı ve komuta merkezi, İsrail’de yapılacak olan füzenin kendisi de dahil olmak üzere karmaşık sistemin geri kalanıyla birlikte Hindistan’da üretilecek. İSS’nin Hindistan’a, 70 kilometre mesafedeki düşman uçaklarını ve füzelerini yakalayabilen 2.000 füze sağlayacağı bildiriliyor. Yeni MR-SAM, şu anda Hint Savunma Kuvvetleri’ne hizmet eden eski Pechora füzelerinin yerine geçti.

Yabancı bir kaynağa göre, MR-SAM füzesi, gelişmiş bir aktif radar radyo frekansı (RF) arayan, gelişmiş döner fazlı dizi radar ve iki yönlü bir veri bağlantısı ile donatılmıştır. Füzenin ön kısmında bulunan RF arayıcısı, tüm hava koşullarında hareketli hedefleri tespit etmek için kullanılır.

MR-SAM yüzeyden havaya füze, HSAG tarafından geliştirilen çift darbeli bir katı tahrik sistemi tarafından desteklenmektedir.

Bir itme vektör kontrol sistemi ile birleştirilmiş tahrik sistemi, füzenin Mach 2 maksimum hızda hareket etmesine izin veriyor. Silah, aynı anda 70km mesafelerde birden fazla hedefi tutma yeteneğine sahip.

Geçit töreninde sergilenen MRSAM füze sisteminin önden çekilmiş resmi
Geçit töreninde sergilenen MRSAM füze sisteminin diğer taraftan çekilmiş resmi

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz