Hindistan Hava Savunma ihalesini, Rusya Kaybetti, Güney Kore Kazandı

Hanwha Savunma sistemleri ürünü Hybrid Biho sistemi

Rus hükümeti, Hindistan’ın Güney Kore ile kendinden tahrikli uçaksavar savunma sistemi sözleşmesi yapma kararına karşı geniş kapsamlı bir protesto başlattı.

The Korea JoongAng Daily ” gazetesine göre Hint ordusu, bir dizi yabancı silah üreticisinin katıldığı bir ihale sürecinin ardından geçen Ekim ayında devralımlı bir aday olarak bir Kore yapımı Biho hibrit kendinden tahrikli uçaksavar savunma sistemi seçti.

İhale ilk olarak 2013 yılında resmen ilan edildi ve aday silahlar 2015 yılında değerlendirildi ve 2017 yılında test edildiler.

2013’de küresel ihalede Hint Ordusu, Hybrid Biho sistemini sunan Hanwha Defence Systems ve yükseltilmiş Tunguska sistemini sunan Rus şirketleri Almaz Antey ve Pantsir sistemi KBP Tula’yı listeye koydu.

 

Toplam Değer 2.5 ile 3 Trilyon Won

Kore savunma endüstrisi, Hindistan pazarını bir şans olarak görüyordu. Sözleşme, 104 Biho sistemi, 97 mühimmat taşıyıcısı, 39 komuta aracı, 4.928 füze ve 172.260 mermi ihracatı gerçekleştirdi. Sözleşmenin toplam değerini 2.5 ila 3 trilyon Won (Güney Kore Resmi Para Birimi = Won).

Hanwha Savunma Sistemlerine göre, 30 mm ikiz kendinden tahrikli uçaksavar savunma sistemi Biho, dağlık Kore yarımadasının savaş koşullarında mükemmel bir uyumkabiliyeti sergilemektedir. Maksimum 60 km/s hızla manevra kabiliyetine sahiptir. Etkili menzili 3 km’dir ve 1200 tur/dakikada yüksek ateşleme oranına sahiptir.

Biho, 21 km’lik algılama mesafesine ve düşmanını mükemmel izleme yeteneğine sahiptir. Ayrıca sistem, 5 km’lik etkili menzili olan 4 adet kısa menzilli yerden havaya füze sistemi taşıyor ve kendini savunması için iki adet 30mm’lik makineli tüfeğe sahip.

Atış Denemelerinden

Ancak Moskova, Hindistan’ın geleneksel bir silah tedarikçisi olarak Savunma Bakanı Sergey Shoygu ile. 18 Aralık’taki iki ülke arasındaki askeri konferansta kararla ile ilgili memnuniyetsizliği açıkça dile getirdi.

Ayrıca, Rus tarafı, testlerin haksız bir şekilde yapıldığını ve tekrar edilmesini gerektirdiğini belirtti.

Ruslar bunu, Hindistan Savunma Bakanlığına teklif verme sürecini yeniden değerlendirmelerini isteyen resmi bir talep göndererek takip etti.

Gazete ayrıca Seul’deki savunma analistlerinin Kore’nin Rus müdahalesinin üstesinden gelmesinin zor olabileceğini belirtti.

Koreli yetkili, “Silahların ihalesinin başlatılmasının gerçeği, kendisini savunma sistemlerinin lider üreticisi olarak nitelendiren Rusya için büyük bir şok yaratmış olmalı,” dedi. “Bu anlaşmayı sonuna kadar engellemeye çalışmalarını bekliyoruz.”dedi.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz