Hindistan, Pakistan Sınırına Lazer Çit Sistemi Kurdu

Hindistan, Pakistan sınırı lazer çiti

Lazer Bilim ve Teknoloji Merkezi (LASTEC) tarafından geliştirilen 40 adet lazer çit sistemi, sızıntıları kontrol etmek için ve hassas bölgeleri korumak için Hint-Pakistan sınırı boyunca dikilmiştir.

Bu çitler, bir Hindistan Üniversitesinde Hint Bilim Kongresi tarafından düzenlenen beş günlük serginin açılış gününde sergilendi. Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü’nün laboratuarı olan LASTEC’in bilim adamları, gündüzün yanı sıra gecede çalıştığını ve anlık video kaydedilip izlendiğini bildirdi. Bu tür sistemlerin geliştirilip sınıra yerleştirildiğini paylaştı.

Görünmez bir lazer duvarı oluşturan yaklaşık 3 metre yüksekliğinde kısa sütunların. Lazer çit sistemi, daha savunmasız noktalar olan nehir kenarlarına kurulmuştur.

Lazer’li Çit sistemi

Bir yetkili, “Sınır boyunca elektrikli çitler var, ancak düşmanlar çok akıllı. Hindistan’a giriş yapabilmek için elektriği kesebilmek için çitin üzerine püskürtülen kimyasallar geliştirdiler.

Fakat bu yeni sistem üzerinden gelen görüntüler ve videolar davetsiz misafirleri yakalamada bize çok yardımcı oluyor. Görüntüler Sınır Güvenlik Gücü personeli ve hatta Ordu tarafından gerçek zamanlı izlenmektedir.” dedi.

Sistemin diğer avantajlarının iki aşamalı güvenlik, düşük yanlış alarm oranı ve izinsiz giriş yapılan koordinatların anında sağlanması olduğunu paylaştı.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz