İran Savunma Sanayi 1000 Km Menzilli Balistik Füze Üretti

İran 1000 kilometre menzilli yeni balistik füze üretti.

Ateşlenen bir füze (Resim Temsilidir)

İran Savunma Sanayi uzun menzil füzelerini geliştirmeye devam ediyor. En son yayınladığı bir bildiride Dezful adı verdiği yeni bir balistik füze üretti.

İran’da devlet televizyonunda yayınlanan bir habere göre, İran Ordusu karadan karaya fırlatabilen bin kilometre menzilli füze üretti.

İran Devrim Muhafızları’nın Genel Komutanı Muhammed Ali Caferi, düzenlenen tanıtım töreninde yaptığı konuşmada füzelerin yeraltı fabrikasında üretildiğini söyledi ve şu sözleri söyledi. “Yerin altında füze üreten bu fabrikayı tanıtmamız Batılıların yaygarasına bir cevaptır. Yaptırım ve tehditlerle bizi sınırlayacaklarını ve yüksek hedeflerimizden döndüreceklerini zannediyorlar. İran’ın savunma kapasitesi hiçbir şekilde müzakereye açık değildir.” dedi. 

Batılı ülkelerin “İran’ın savunma kapasitesiyle ilgili yaptırım ve sınırlamalardan söz ettiğini” hatırlatan Caferi, “Savunma gücümüzü iftiharla yükselttik ve hiçbir şeyden endişemiz yok. İran tüm tehditlere rağmen savunma alanında kendi yoluna devam edecek.” diye ekledi.

Dezful’un balistik füzesinin mesafesinin, 700 kilometre menzilli Zülkifar füzesinden 300 kilometre daha fazla olduğu ancak tahrip gücünün iki kat daha fazla olduğu bildirildi.

İran’ın Yeraltı Üretim Tesisi

İran’ın yeni yayınlanan yeraltı füze üretim tesisi

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz