İran Üretimi Hava Savunma Sistemi Bavar 373

İran üretimi Bavar-373 Uzun menzilli hava savunma sistemi yakında faaliyete geçiyor.

Bavar 373 Bataryası

Bavar-373 Uzun menzilli hava savunma sistemi nin %100 yerli uzmanlar tarafından geliştirildiğine dikkat çeken İranlı Amiral Sayyari; Bavar 373 ‘ün şu anda final testlerini geçtiğini ve yıl sonuna kadar faaliyete geçeceğini söyledi.

Bavar-373, ilk olarak Ağustos 2016’da piyasaya sürülen uzun menzilli ve araç tarafından taşınabilir bir karadan havaya ateşlenen füze sistemidir. S-300 füze sisteminin bir kopyası olarak tanımlanmaktadır. İran Savunma Bakanlığı tarafından yerel üreticiler ve üniversitelerle işbirliği içinde üretilmektedir.

Amiral, ‘füze programının İran’ın savunma sanayisinin en önemli bileşeni olduğunu söyleyerek’ dikkat çekti.

İran’ın radar ve elektro-optik hedefleme sistemlerinde ilerleme kaydettiğini ekleyerek, İran’ın geçmiş kırk yıldaki uzun vadeli uygulanan yaptırımlarına rağmen, bugün ülkenin füzeler alanında kendi kendine yeterli durumda olduğunu belirtti.

 

Bavar 373 Özellikleri Nedir?

Bavar-373, iki dikdörtgen fırlatma yerinde Sayyad-4 füzesini bulunduracak. Bu füze hakkında şu ana kadar resmi bir bilgi verilmedi, ancak yayınlanan haber fotoğrafları, Sayyad-4’ün kanatlarda ve kontrol yüzeylerinde Sayyad-3’e benzer olduğunu, ancak ön cephede hafif değişiklik yapıldığını gösteriyor.

Sayyad-4 füzeleri içeren fırlatıcılar Zoljanah 10 × 10 kamyonunda taşınacak.

Bavar-373 Hava Savunma Sistemi , ZAFAR kamyonuna monte edilmiş, orta ve uzun menzilli aerodinamik hedefleri ve balistik füzeleri izlemek için aşamalı bir dizi radar kullanıyor. Bavar-373’te kullanılan radarlardan biri, hedefleri belirlemek için bulanık mantık teknikleri kullanan 450 km’lik aşamalı bir dizi radar olan Meraj’dır.  Meraj radarı aynı anda 200 hedefi takip edebilir.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz