İran Savunma Sanayi Dört Yeni Gemi İnşa Edecek

İran Savunma Sanayi yeni gemiler inşa edecek

Gemi üretim tersanesi

İran Savunma Bakanı Amir Hataim, Limanlar ve Kentsel Kalkınma Bakanı Mohammad Eslami; bu hafta 15 ay içinde dört geminin yapımı için bir sözleşme imzaladı.

Eslami, limanların ve İran Denizcilik Örgütü’nün operasyonel gemilerinin yapımını Savunma Bakanlığına devretmesinin; ülkenin denizcilik endüstrisinin yerel üretiminde artışla sonuçlanacağını söyledi.

Limanlar Bakan Yardımcısı Mohammad Rastad, sözleşmenin toplam 9, 5 milyon avro değerinde olduğunu söyledi.

“Sözleşmenin ilk aşamasında, güvenlikten sorumlu memurları taşımak için iki gemi. Ve ikide arama kurtarma gemisi dahil olmak üzere dört gemi inşa edilecek. Anlaşmanın toplam değeri 9,5 milyon avro ve denizcilik endüstrisi gemileri 15 ay içinde teslim edecek ”dedi.

İki arama kurtarma gemisinin 19.3 metre uzunluğa, 5 metre genişliğe 1.5 metre cereyana ve 40 deniz mili hızına sahip olacağına ve gemilerin 5,1 milyon avroluk bir sözleşme kapsamında 15 ay da inşa edileceğini sözlerine ekledi.

Güvenlik kontrol memurlarını taşımak için diğer iki gemi 18,2 m uzunluğunda. 4,6 m genişliğinde, 1,1 m’lik bir taslakta ve 25 deniz mili hızında inşa edilecektir. Yetkili, sözleşmenin 4,4 milyon euro değerinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Kasım’da denizaltılar teslim edildi;

İki yeni yerli Kadir sınıfı denizaltı, Kasım ayının sonlarında Basra Körfezi’nin Güney sularındaki İran Donanması filosuna katıldı.

Temmuz ayının sonlarında Arka Amiral Khanzadi, “İran İslam Cumhuriyeti tarafından inşa edilen ilk orta sınıf denizaltı olan Fateh denizaltısının da yakında açılacağını” duyurdu.

İslam Devrimi’nin Üst Lideri Ayatollah Seyed Ali Hamaney, Kasım ayının sonlarında Donanma yetkilileri ve komutanları ile yapılan bir toplantıda Sahand destroyeri ve Fateh ile Kadir denizaltılarının Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi İran’ın denizdeki kuvvetini dahada arttıracak dedi.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz