İran’ın, Savunma Sanayi Projeleri ‘nin Giderleri %21 Arttı

İran'lı yetkililer füzeleri incelerken

Çarşamba günkü kabine oturumunda gazetecilere konuşan Savunma Bakanı Amir Hatami; Kabineye savunma sanayi projeleri ve özellikle füze programına ilişkin gelişmelerin ilerleyişi hakkında bir rapor sunduğunu söyledi.

Savunma bakanlığının, özellikle füzelerin isabetini ve gücü konusunda bu yıl başarmayı tahmin ettiği şeyi gerçekleştirmek için elinden geleni de yapacağını sözlerine ekledi.

Ardından Hatami, savunma bütçesinin geçen yıla göre yaklaşık %21 oranında artacağını ileri sürerek, savunma bütçesinin iki düzeyde öngörüldüğünü söyledi. Birincisi, 4 trilyon Rial tutarında (yaklaşık 97 milyar dolar) olan genel bütçeden tahsis edilecek. Ve bütçe seviyesi savunma bakanlığına ancak hükümetin temel kaynakları sağlandığında verilecek.

Hatami, bakanlığın her iki öngörülen bütçe seviyesini alması halinde, ülkenin savunma sektörü bütçesinin önümüzdeki cari yıla göre iyi bir artış göstereceğini de sözlerine ekledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Rohani, gelecek yıl 25 Aralık’taki bütçe faturasını sundu ve tasarının ABD yaptırımlarının etkisini dikkate aldığını söyledi.

 

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz