İsrail’li Rafael Tomcar Aracına Spike NLOS Füzesi Entegre Etti

İsrail Tomcar arazi aracına yeni entegre ettiği Spike NLOS füzesinin test atışını yaptığını duyurdu ve bir video yayınladı.

Tomcar'in üzerine monte edilmiş sekiz yuvarlak Spike NLOS füze fırlatma aracı görülüyor. Kaynak: Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri

İsrail Savunma Sanayi şirketi Rafael Advanced Defence Systems, 4 Şubat’ta yaptığı açıklamada; İsrail’in güney çölünde bir Tomcar hafif arabasının taşıdığı sekiz turlu bir fırlatıcıdan Spike Line-Of-Line-Line füzesinin son testini başlattığını duyurdu.

Spike NLOS 30 km menzile sahiptir ve elektro-optik sensör kullanan bir operatör tarafından yönlendirilebilir. Rafael, sistemin 31 ülkede faaliyette bulunduğunu söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada; Spike NLOS füzesinin en son testte kullanıldığını belirterek, sekiz mermi dahil toplam yükün yalnızca 1.350 kg ağırlığında olduğunu. Manevra kabiliyeti yüksek, kolayca düşmanı hedefine yerleştirilebilecek hassas bir sistem. Duran ve hareket halindeki hedeflerine saldırmak için kullanılır, çok yüksek hassasiyetle ve GPS’e bağımlı olmadan kullanılabilir.

Rafael, 25 km’den daha uzak hedeflere ve çeşitli yörüngelere yapılan test ateşlemelerini gösteren bir video yayınladı.

Test videosu

Bir şirket yetkilisi, Tomcar’ın herhangi bir değişiklik gerektirmediğini ve bunun “fırlatıcı modüler tasarımının avantajının bir parçası” olduğunu söyledi. Rafael’in başlatıcısını, hafif bir araçla ya da müşterilerin tercih ettiği bir araca monte edilebilecek bir palete tedarik edilebilecek bir fırlatıcı için birkaç müşteriden gelen operasyonel bir gereksinimi karşılamak üzere geliştirdiğini de sözlerine ekledi.

Şirket kaynağı, bu yapılandırmanın, fiber optik bir bağlantı kullanarak bir kontrol istasyonundan uzaktan çalıştırılabilen Spike NLOS füzeleri; için Rafael’in SPARC römorklu fırlatıcıdan farklı olduğunu ekledi.

1 YORUM

  1. Amerika teknolojiyi bedava verdi bunca sene israile. Hiçbir karşılık almadan yapılan o kadar proje varki saymakla bitmez. Peki neden diye soruyor insan, diyorlarki amerikanın başında hem yahudiler var onlar destekliyor bu işleri. Ama bence bu değil sorun, büyük bir plan var uzun süre önce yazılıp oynanan dünyada.

YORUM YAP:

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi giriniz